PARTNER PORTALU
  • BGK

ZNP: Katecheta nie może być wychowawcą klasy

  • bad    16 marca 2018 - 21:49
ZNP: Katecheta nie może być wychowawcą klasy
ZNP obawia się, że powołanie na stanowisko wychowawcy klasy nauczyciela katechety, może wpłynąć na kwestię równego traktowania uczniów bez względu na udział dziecka w zajęciach religii. Fot. pixabay

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaopiniował negatywnie przepisy dotyczące możliwości powierzenia przez dyrektora szkoły obowiązków wychowawcy klasy nauczycielowi religii.
ZNP obawia się, że powołanie na stanowisko wychowawcy klasy nauczyciela katechety, może wpłynąć na kwestię równego traktowania uczniów bez względu na udział dziecka w zajęciach religii. Tymczasem zapewnienie równego traktowania uczniów bez względu na rodzaj wyznania i przynależność do kościoła czy związku wyznaniowego, to obowiązek każdego nauczyciela, uczącego w publicznej szkole czy placówce. Mogą się również pojawić na lekcjach wychowawczych pytania o kwestie światopoglądowe - obawia się ZNP.

Czytaj też: Organizacja rekolekcji wielkopostnych. MEN wyjaśnia wątpliwości

Zastrzeżenia ZNP budzi także fakt, że to wychowawca, jak wynika z prawa oświatowego, jest osobą podejmującą decyzję o ocenie zachowania ucznia, która może być nieobiektywna dla uczniów, którzy nie uczęszczają na lekcje religii.

ZNP dodaje, że religia i etyka należą do przedmiotów fakultatywnych. Nauczanie ich staje się obowiązkowe, jeśli taką wolę wyrażą rodzice lub sam uczeń, jeśli jest pełnoletni. W opinii ZNP, w przypadku, gdy katecheta będzie pełnił funkcję wychowawcy, może dojść do przymuszenia dzieci czy młodzieży do uczestnictwa w lekcjach religii, bo jednym z kryteriów wystawiania oceny z zachowania zgodnie ze statutem szkoły, może być uczestnictwo w zajęciach.

Co więcej, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego katecheta może zostać odwołany w trakcie roku szkolnego ze swojego stanowiska pracy w szkole. Dyrektor szkoły nie ma wpływu na tę decyzję - zwraca uwagę ZNP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • rodzic, 2018-03-23 15:48:59

    Do babcia Alinka: jeśli spełni wszystkie warunki określone w rozporządzeniu i wygra konkurs... to pewnie tak.
  • babcia Alinka, 2018-03-19 09:34:06

    A czy katecheta może być dyrektorem szkoły?