PARTNER PORTALU
 • BGK

ZNP: MEN namawia do donosów na nauczycieli

 • AW    4 grudnia 2014 - 19:56
ZNP: MEN namawia do donosów na nauczycieli

fot.fotolia

"Uprzejmie donoszę, iż pracuję zgodnie z oświatowymi przepisami” – autodonosy tej treści to odpowiedź ZNP na wypowiedź minister edukacji, by rodzice zgłaszali, gdzie nie sprawuje się opieki nad dziećmi podczas przerwy świątecznej.
- Czas przerwy świątecznej w szkołach, to dni wolne od nauki dla uczniów, ale nie dni wolne od pracy dla nauczycieli - napisała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska i wyjaśniła, że chodzi o zapewnienie opieki dzieciom w tym czasie.

Poinformowała, że na obowiązek zaopiekowania się dziećmi w dniach wolnych od nauki zwróciła uwagę w listach do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych, kuratorów i organów prowadzących.

- Gdybyście państwo mieli jakiekolwiek wątpliwości w tej sprawie prosimy o kontakt - i minister podała numer telefonu i adres mailowy pod który rodzice mogą zgłaszać swoje uwagi.

Czytaj też:Nauczyciele muszą zapewnić dzieciom opiekę podczas przerwy świątecznej

Na odpowiedź ze strony związkowców nie trzeba było długo czekać.

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że swoją prośbą minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zachęca rodziców do składania donosów na nauczycieli.

- Jesteśmy przerażeni tabloidyzacją polityki edukacyjnej w wydaniu pani minister. Nie pamiętamy już czasów, kiedy minister zamiast rozwiązywać realne problemy posługuje się takimi metodami, nakłaniając do pisania donosów. Uważamy, że namawianie do donosicielstwa jest zawoalowaną formą pseudotroski minister edukacji o pracujących rodziców i niczym innym, jak chęcią przypodobania się tej grupie – czytamy w liście otwartym ZNP

ZNP wytyka minister ignorancję odnośnie przepisów prawa oświatowego oraz praktyki szkolnej.

- Do 30 września dyrektor szkoły ogłasza dni wolne od zajęć dydaktycznych. Ale podczas tych dni szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla uczniów. I nauczyciele od tego obowiązku nigdy się nie uchylali – podkreślają związkowcy.

- Tymczasem minister edukacji kreuje niekorzystny wizerunek nauczycieli zapominając, że za organizację pracy szkoły odpowiedzialny jest dyrektor, nad którym nadzór sprawuje na terenie województwa kurator oświaty, a pośrednio także minister edukacji. Do zadań ministra edukacji należy przecież m.in. nadzór nad działalnością kuratorów oświaty w zakresie sprawowania nadzoru pedagogicznego. Czy minister edukacji realizuje ten obowiązek, prosząc o donosy? I czy w ten sposób wyraża brak zaufania wobec kuratorów?- czytamy dalej.

W odpowiedzi na prośbę MEN, ZNP zachęca nauczycieli, by na podany adres mailowy resortu: przerwaswiateczna@men.gov.pl wysyłali autodonosy do minister edukacji:
„Szanowna Pani Minister, uprzejmie donoszę, iż pracuję zgodnie z oświatowymi przepisami!”

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (8)

 • Marek, 2014-12-10 13:41:33

  Co się dzieje? reformy, reformy i co dalej ? Brniemy coraz dalej, dokąd to zaprowadzi? Tylko do nienawiści, braku szacunku:( Czy o to chodzi? Ciągle tylko rodzic, dziecko... Nauczyciel to też człowiek oraz rodzic, który po wyczerpującej pracy z czterdziestogodzinnym tygodniu pracy i więcej dla rodz...iny już nie ma czasu.Właściwie jest tak wypalony tymi ciągłymi opiniami , nawałem obowiązków, spotkaniami z roszczeniowymi rodzicami , czy to znak czasu?  rozwiń
 • Łucja, 2014-12-10 12:22:37

  Autorytet nauczyciela poważnie podważony , a to co czyni Pani Minister obecnie jest dalece niekompetentne.
 • anna, 2014-12-06 12:49:03

  Zamieszczę i tutaj informacje ze strony MEN dotyczące organizacji wypoczynku (niestety nie mogę wkleić linka). 1. W jakim terminie należy zarejestrować wypoczynek? W celu uzyskania zaświadczenia o przyjęciu zgłoszenia wypoczynku, wniosek musi zostać zarejestrowany w elektronicznej bazie i przesłan...y przez organizatora do właściwego ze względu na miejsce siedziby organizatora w formie wydruku (decyduje data stempla pocztowego) najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku. Każdy z turnusów musi być zarejestrowany jako osobne zgłoszenie. 14. Czy wypoczynek organizowany podczas ferii świątecznych tez podlega zgłoszeniu? TAK. Zgodnie z ustawa o systemie oświaty, art. 92a. ust. 1. w czasie wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów mogą być organizowane kolonie, obozy i inne formy wypoczynku. Z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego wynika, ze czasem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych są okresy wymienione § 3 ust. 1, pkt 1 (zimowa przerwa świąteczna), pkt 2 (ferie zimowe), pkt 3 (wiosenna przerwa świąteczna) i pkt. 4 (ferie letnie). Te zapisy decydują o tym, że zgłoszeniu podlega zarówno wypoczynek w okresie wakacji, ferii zimowych jak i ferii świątecznych. Pani minister spóźniła się pani!!!  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: