PARTNER PORTALU
 • BGK

ZNP o nauczaniu historii, Holokauście i „pedagogice wstydu”

 • MIW    15 lutego 2018 - 12:17
ZNP o nauczaniu historii, Holokauście i „pedagogice wstydu”
ZNP obawia się, jak nowelizacja ustawy IPN wpłynie na nauczanie o Holokauście (fot. pixabay.com)

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego wzywa do zakazu indoktrynacji i przedstawiania kontrowersyjnych zjawisk w historii i w polityce w sposób „uwzględniający różne perspektywy i różne oceny tych zjawisk”. Apeluje zarazem do mediów o zaprzestanie używania pojęcia „pedagogika wstydu”.
 • Rzetelne nauczanie historii, także o trudnych, a czasem niechlubnych epizodach w naszych dziejach, nie tylko leży w interesie polskich uczniów, ale jest ich niezbywalnym prawem, a dla nauczycieli – bezwzględnym obowiązkiem – podkreśla ZNP.
 • ZNP apeluje o poparcie jego inicjatywy do „wszystkich środowisk, którym bliskie są ideały edukacji wolnej od nacjonalizmu, ksenofobii i uprzedzeń”.
 • Zwraca się też do przedstawicieli mediów o zaprzestanie używania pojęcia „pedagogika wstydu”.

Stanowisko ZG ZNP nawiązuje do przyjętej niedawno przez Parlament i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN.

- Naszą szczególną troskę budzi całkowity brak refleksji, jak ta nowelizacja wpłynie na naukę historii, wiedzy o własnym regionie, na nauczanie społeczne i wychowanie, w tym także nauczanie o Holokauście – czytamy w stanowisku ZNP. Związek pyta o to jak będą postrzegani nauczyciele zabiegający o „pielęgnowanie pamięci o dziejach lokalnych społeczności, zwłaszcza na terenach, gdzie stykały się różne kultury i narodowości” oraz jak będą oceniane inicjatywy organizowania debat w sprawie trudnych i niejednoznacznych wydarzeń.

- Rzetelne nauczanie historii, także o trudnych, a czasem niechlubnych epizodach w naszych dziejach, nie tylko leży w interesie polskich uczniów, ale jest ich niezbywalnym prawem, a dla nauczycieli – bezwzględnym obowiązkiem – podkreśla ZNP.

Czytaj: Klasy mundurowe z nowym programem nauczania

W dalszej części stanowiska ZNP przypomina podejmowane od kilkudziesięciu lat działania związane z pamięcią o Holokauście i historią polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, by następnie zaproponować trzy rozwiązania. Po pierwsze - zakazanie indoktrynowania i tym samym „ograniczania u uczniów niezależnego osądu zdarzeń”. Po drugie - zobowiązanie do przedstawiania kontrowersyjnych zjawisk w historii i w polityce w sposób „niezacierający tych kontrowersji, lecz uwzględniający różne perspektywy i różne oceny tych zjawisk”. Po trzecie wreszcie - umożliwienie przygotowania uczniów do „samodzielnego analizowania opinii i źródeł, rozróżniania między faktami a nieprawdziwymi informacjami oraz przygotowania ich do wpływania na sytuację polityczną, zgodnie z ich własnym interesem i oceną”.

ZNP apeluje o poparcie jego inicjatywy do „wszystkich środowisk, którym bliskie są ideały edukacji wolnej od nacjonalizmu, ksenofobii i uprzedzeń”. Zwraca się też do przedstawicieli mediów o zaprzestanie używania pojęcia „pedagogika wstydu”.

Czytaj: Anna Zalewska, MEN: podstawy programowe w sposób jednoznacznie krytyczny potępiają faszyzm

- Teoria pedagogiczna nie zna takiego terminu. Jest to pojęcie o charakterze propagandowym, które służy usprawiedliwianiu negowania części wiedzy historycznej. Misją pedagogiki jest kształcenie świadomych, krytycznych obywateli, którzy są w stanie wziąć odpowiedzialność za swój kraj i w sposób pokojowy, we współpracy z innymi i w duchu tolerancji rozwiązywać współczesne problemy globalne – czytamy w stanowisku ZG ZNP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • kalafior, 2018-02-19 21:37:19

  "Misją pedagogiki jest kształcenie świadomych, krytycznych obywateli, którzy są w stanie wziąć odpowiedzialność za swój kraj i w sposób pokojowy, we współpracy z innymi i w duchu tolerancji rozwiązywać współczesne problemy globalne" - powiedział człowiek, który jeszcze kilka miesięcy temu ...współuczestniczył w marszach KOD-u. Zwłaszcza ten duch tolerancji walił po oczach. A na nauczanie historii nijak to nie wpłynie. Jak nauczyciele uczyli, tak będą uczyć dalej. A są różni, z różnymi poglądami.  rozwiń
 • Obywatel miasta, 2018-02-15 18:05:04

  Nauczanie historii ma być oparte na faktach historycznych - nie na domniemaniach czy wyobraźni pisarskiej. Nie ma tu miejsca na opowiadania beletrystyczne. Zatem należy badać i wskazywać dowody historyczne oraz opierać się na wiarygodnych źródłach dokumentacyjnych. Dokładnie opisywać - co i kto robi...ł z imienia i nazwiska, bez względu na narodowość. Oczywiście należy dokładnie też poznać programy nauczania i indoktrynacji zainteresowanych tymi sprawami państw. Niestety prawda dla wielu może być okrutna np. dt dorobienia się majątku czy stworzenia własnych mitów historycznych.  rozwiń
 • qwert, 2018-02-15 17:58:01

  bez uprzedzeń? no to może zbrodniach ubeków i esbeków przede wszystkim!