ZNP o zmianach w edukacji: brakuje merytorycznego uzasadnienia

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego  ocenił, że proponowane przez premier Beatę Szydło zmiany w edukacji, m.in. rezygnacja z gimnazjów, są pozbawione merytorycznego uzasadnienia.
ZNP o zmianach w edukacji: brakuje merytorycznego uzasadnienia
Sławomir Broniarz (fot. mat. pras.)

"Zapowiedzi pani premier wynikają bardziej z przesłanek politycznego chciejstwa, niż z rzeczywistych uwarunkowań, które te zmiany by wymuszały. Aby wskazać na potrzebę zmian, najpierw musi być ocena - pewna podstawa, która te zmiany będzie wymuszała, stanie się ich przyczyną. Natomiast w sferze edukacji nikt takich badań nie przeprowadził" - powiedział Broniarz.

Łatwiej jest coś naprawić, niż burzyć

Według niego "bez wątpienia merytorycznego uzasadnienia pozbawiona jest propozycja powrotu do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, bo tutaj nikt do tej pory, mimo że ZNP wielokrotnie do tego zachęcał, nie dokonał takiej rzeczowej merytorycznej oceny funkcjonowania dotychczasowego modelu sześć-trzy-trzy" - mówił w środę Broniarz, przypominając, że ZNP zachęcał do przeprowadzenia takich badań m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale bezskutecznie.

Czytaj też: Exposé premier Beaty Szydło: spore zmiany w szkolnictwie

"A teraz pojawia się arbitralna - moim zdaniem - decyzja, propozycja wyrzucenia na śmietnik dorobku tysięcy nauczycieli i milionów dzieci, absolwentów gimnazjów i wsadzenia tego wszystkiego do kosza, bo negatywnie o gimnazjach wypowiedzieli się ci, którzy gimnazja znają z opowieści, bo na pewno nie byli uczniami gimnazjów. Tego rodzaju przesłanki, będące efektem pozbawionej merytoryczności, ale nasyconej emocjami dyskusji o gimnazjach, nie dają powodu, aby te gimnazja kasować. Ja nie twierdzę, że w gimnazjach wszystko jest OK - tak nie jest - ale zdecydowanie prościej, łatwiej i taniej jest coś naprawić, aniżeli burzyć i zaczynać od nowa" - przekonywał prezes ZNP.

Brak konkretu ekonomicznego

Zabrakło mi w przemówieniu pani premier konkretu ekonomicznego - ZNP od wielu miesięcy domaga się zwiększenia nakładów na edukację, w tym na płace nauczycieli. Jeżeli chcemy mówić o wzroście prestiżu nauczycieli, to nie zrobimy tego samą ideologią i zmianą kanonu lektur. Tu potrzebne są większe nakłady na edukację, na płace dla nauczycieli" - powiedział Broniarz. "Brakuje mi informacji o nakładach na edukację, o tym na przykład, jak wspomóc edukację przedszkolną bez objęcia przedszkoli subwencją" - dodał prezes ZNP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (12)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Kasia: Moim zdaniem ta reforma też jest wielką bzdurą. Rzeczywiście najwięcej do powiedzenia mają ci co znają gimnazjum tylko z opowieści. Ja uważam że w większośći jest to wspaniała, zdolna młodzież pragnąca rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Mam do czynienia z gimnazjalistami na co dzień. ...Dlaczego wydaje się tak krzywdzącą opinię o młodych ludziach? rozwiń

prezes, 2015-12-01 21:22:20 odpowiedz

Do Ania: Inna mentalność? Inna była ja my chodziliśmy do podstawówek, inna 16 lat temu, a teraz też jest inna. W jakim Pani żyje świecie? Przecież te dzieci przychodzą do gimnazjum z podstawówek, a wychowanie wynoszą z domu. Cała ta reforma, to bzdura, co ona ma zmienić, co? Dzieci, że będą mądrz...ejsze, doroślejsze. rozwiń

Kasia, 2015-11-20 18:49:22 odpowiedz

Do Samorządowiec: Referendum to szaleństwo! Dlaczego w sorawie, ktora dotyczy tylko części społeczeństwa moja wypowiadać się wszyscy? A najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy sami do gimnazjum nie chodzili i ich dzieci również a ich opinia o gimn. Powstala na podstawie medialnej nagonki! Lepiej ...te pieniądze, które pójdą na bezsensowne referendum przeznavzyc na dofinansowanie istniejacych szkół, żeby dzieciaki mogły mieć wiecej zajęć praktycznych. Gimnazjum potrzebuje zmian programów naucznia bo dzieci są zawalone ilością informacji, a nie mają umiejętności praktycznych. Wiem o czym piszę, bo pracuję w tej szkole! A samorzadowcom życzę umiaru i rozsądku w gospodarowaniu pieniędzmi należącymi do społeczeństwa! rozwiń

ilona, 2015-11-20 13:38:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE