PARTNER PORTALU
  • BGK

ZNP proponuje kształcenie nauczycieli tylko na wytypowanych uczelniach

  • PAP    9 maja 2012 - 17:26
ZNP proponuje kształcenie nauczycieli tylko na wytypowanych uczelniach

Kształcenie nauczycieli tylko w kilku wytypowanych uczelniach w kraju - taki pomysł przedstawił w Katowicach prezes ZNP Sławomir Broniarz na II Śląskim Forum Organizacji Uczelnianych ZNP. Zastrzegł, że jest to wyłącznie jego autorski pomysł a nie stanowisko ZNP.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz prezentując w Katowicach założenia ogłoszonego na początku stycznia tego roku przez ZNP "Paktu dla edukacji", w którym zawarto ponad 50 rekomendacji mających poprawić stan polskiej oświaty, zasugerował, by nauczyciele młodego pokolenia byli kształceni w kilku wytypowanych na terenie kraju uczelniach.

- Wiemy, że demografia powoduje określone konsekwencje związane z liczebnością dzieci, maleje liczba szkół, maleje liczba dzieci, a więc musimy się zastanowić nad tym co zrobić, żeby jakość i ilość kształconych nauczycieli była w jakiejś mierze skorelowana z tym co się dzieje w sferze demografii - powiedział prezes ZNP.

Dodał, że "państwo poprzez zamówienia, poprzez granty" powinno wytypować w drodze postępowania konkursowego od 5 do 10 najlepszych uczelni, które będą kształcić nauczycieli na terenie całego kraju. Do tych uczelni mieliby być desygnowani najlepsi praktycy, dydaktycy, pedagodzy.

Broniarz powiedział, że być może już od gimnazjum należałoby się przyglądać uczniom, badać ich prospołeczne i proedukacyjne predyspozycje, by następnie rozwinąć je w liceum. Taki kandydat na przyszłego nauczyciela miałby być wręcz "hodowany przez nauczycieli" a następnie wysłany do najlepszej uczelni.

- Próbuję przekonać wszystkich, ale część mi zarzuca, że po pierwsze to naruszenie Konstytucji, naruszenie autonomii uczelni, że ograniczam te uprawnienia - mówił.

Zaznaczył, że w tej sprawie niezbędna jest rozmowa pomiędzy ministrem edukacji, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego oraz związkami zawodowymi.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich prof. Wiesław Banyś, który wziął udział w Forum zgodził się z prezesem Broniarzem, że trzeba "dążyć do tego, żeby zwiększyć prestiż" zawodu nauczyciela.

- Nie wiem jednak, czy dobrym pomysłem jest, żeby wybrać kilka uczelni i wysyłać tam kandydatów na nauczycieli. Powinniśmy raczej wszędzie walczyć o jakość kształcenia i być może ograniczyć liczbę kształconych nauczycieli w naszym kraju - powiedział prof. Banyś.

Dodał, że należy dążyć do wzorca finlandzkiego, "gdzie nauczycieli jest mniej, ale są świetnie przygotowani do zawodu". Jego zdaniem kwestia sposobu kształcenia nauczycieli i ewentualnych zmian w ich kształceniu, jest do uzgodnienia między ministrem edukacji, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego oraz uczelniami.

- Oba ministerstwa i uczelnie powinny porozmawiać o jakości kształcenia w ogóle - powiedział.

II Śląskie Forum Organizacji Uczelnianych ZNP odbyło się w środę w Katowicach. Związkowcy reprezentujący głównie środowisko uczelniane, ale także oświatowe, szeroko omawiali sytuację w oświacie oraz szkolnictwie wyższym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.