ZNP przeciw zmianom w prawie oświatowym

- Zarząd Główny ZNP nie zdecydował o przeprowadzeniu protestu w odpowiedzi na samorządowe propozycje zmian w prawie oświatowym. Decyzję o ewentualnej akcji protestacyjnej podejmie wtedy, gdy propozycje tych zmian poparte zostaną przez rząd lub przyjmą formę projektu aktów prawnych.
ZNP przeciw zmianom w prawie oświatowym

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaprezentował w środę stanowisko Zarządu Głównego odnoszące się do wyników sondażu przeprowadzonego w odpowiedzi na propozycje zmian w prawie oświatowym przedstawione przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W stanowisku tym zapisano, że ZNP jest zdecydowanie przeciwne zmianom proponowanym przez samorządowców. Związek uważa, że destabilizują one system oświaty, uderzając w nauczycieli i w uczniów. Jednocześnie jest gotów do rozmów zarówno z rządem jak i samorządami nt. przyszłości oświaty.

Czytaj też: Nauczyciele gotowi poprzeć akcję protestacyjną

Z sondażu wynika, że 217 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, czyli 96 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez ZNP w ogniwach związku, jest gotowych poprzeć ewentualną akcję protestacyjną.

38,3 proc. biorących udział w sondażu, czyli 81 tys. nauczycieli opowiedziało się za ogólnopolską manifestacją w Warszawie, 34,6 proc., czyli 75 tys. - za strajkiem ostrzegawczym, a 29,7 proc., czyli 65 tys. - za strajkiem ciągłym.

Stanowisko Zarządu Głównego ZNP wraz z wynikami sondażu ma zostać przekazane m.in. minister edukacji Krystynie Szumilas oraz sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

"Oczekujemy, że pani minister doprowadzi do spotkania na temat edukacji z premierem Donaldem Tuskiem. Uważamy bowiem, że wszelka debata publiczna na temat zmian w systemie edukacji, dotycząca także statusu zawodowego nauczycieli, powinna odbywać się z udziałem minister edukacji, a nie tylko samorządów terytorialnych, z udziałem wszystkich partnerów społecznych, także organizacji pozarządowych prowadzących szkoły. Tylko wówczas jest możliwość prowadzenia rzeczowej merytorycznej debaty nad całością systemu edukacji" - powiedział Broniarz.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

ale naiwna ta "strona samorządowa" - myślą, że jak zabiorą szkołom forsę, to dla nich więcej zostanie. A guziczek, naiwniaczki.

złamany_kciuk, 2012-06-27 21:35:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE