PARTNER PORTALU
  • BGK

ZNP: Przez reformę edukacji pracę starci 8,9 tys. nauczycieli, a 21,7 tys. będzie miało niepełny etat

  • PAP/KDS    14 czerwca 2017 - 12:11
ZNP: Przez reformę edukacji pracę starci 8,9 tys. nauczycieli, a 21,7 tys. będzie miało niepełny etat
Zdjęcie ilustracyjne (fot.pixabay.com)

Związek Nauczycielstwa Polskiego podał najnowsze dane dotyczące zwolnień nauczycieli związanych z reformą edukacji. Wynika z nich, że tylko w 14 województwach od 1 września 8,9 tys. nauczycieli straci pracę, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu.
• Związek Nauczycielstwa Polskiego podał najnowsze dane dotyczące skali zwolnień wśród nauczycieli. 

• Wynika z nich, że w związku z reformą oświaty pracę może stracić ponad 8,9 tys. nauczycieli. Dużo więcej nie będzie miało pełnego etatu. 

• - Mam nadzieję, że będziemy mogli z satysfakcją podać, że w związku z przekształceniem nie dojdzie do zwolnień nauczycieli - komentuje Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. 

Według ZNP, wśród 8933 nauczycieli, którzy stracą pracę, 4872 to osoby, które otrzymały zwolnienia, a 4061 to te, którym nie przedłużono umowy.

Jak poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, związek nadal zbiera informacje; w kolejnym tygodniu opublikuje dane z wszystkich 16 województw. Obecnie podane nie zawierają informacji z woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W ubiegłym tygodniu ZNP podał dane z 12 województw, z których wynikało, że nauczycieli, których dotkną negatywne konsekwencje reformy, jest ponad 16,6 tys.: co najmniej 6 tys. nauczycieli straci pracę (2,6 tys. osób zostanie zwolnionych, a z 3,6 tys. nie zostanie przedłużona umowa), a 10 tys. nie będzie miało pełnego etatu (ponad 1170 będzie miało ograniczony etat poniżej 1/2 wymiaru godzin).

Czytaj więcej: Indywidualny tok i program nauki na czas określony

ZNP powołując się na dane ZUS, podało także, że rośnie liczba nauczycieli odchodzących z pracy na świadczenie kompensacyjne, czyli odpowiednik emerytur pomostowych dla nauczycieli. Wynika z nich, że między wrześniem a grudniem 2016 roku liczba nauczycieli korzystających ze świadczeń kompensacyjnych wzrosła o blisko 40 proc.

W poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska pytana na konferencji prasowej m.in. o liczbę nauczycieli, którzy w związku z reformą edukacji stracą pracę, poinformowała, że w bazie miejsc pracy dla nauczycieli szczytowym momencie było 21 tys. ofert. "W tej chwili jest to ponad 14 tys. (ofert); w Warszawie 1140, a na Mazowszu ponad 2340" - powiedziała minister. Jak zaznaczyła, dane, którymi dysponuje MEN, pochodzą bezpośrednio od dyrektorów szkół i samorządów. "Ufam instytucjom, które są za to odpowiedzialne, czyli kuratoriom oświaty" - podkreśliła.

Do prowadzenia baz miejsc pracy dla nauczycieli w każdym województwie zobowiązani są kuratorzy oświaty; dyrektorzy szkół są zobowiązani do zgłaszania do nich wszystkich ofert pracy w swojej placówce.

Czytaj więcej: Dodatkowa rekrutacja do przedszkoli 2017: Publiczne czy prywatne? Decyzja rodzica i gminy

Zalewska przypomniała, że we wrześniu tzw. arkusze organizacyjne pracy szkół, przygotowane przez nie do końca maja i przekazane kuratorom do zatwierdzenia, będą jeszcze aneksowane. "Mam nadzieję, że będziemy mogli z satysfakcją podać, że w związku z przekształceniem nie dojdzie do zwolnień nauczycieli" - dodała.

Proszona o komentarz do danych przedstawionych w ubiegłym tygodniu przez ZNP, odpowiedziała: "Nie mogę się odnieść do danych, których nie znam". "Poczekajmy do września. W październiku System Informacji Oświatowej bezwzględnie wszystko nam pokaże" - dodała.×
KOMENTARZE (2)

  • jancz, 2017-06-14 14:56:38

    I co z tego, że niektórych zwolnią? W innych dziedzinach ktoś sie lituje nad zwalnianymi? Dziękujemy albo i nie, do widzenia. Proszę sobie szukać coś innego. Ilu z nas ma zagwarantowaną pracę aż do emerytury? To prawda, lobby nauczycielskie jest silne, liczne i nadreprezentatywne w gremiach decyzyjn...ych sektora publicznego.  rozwiń
  • Belfer, 2017-06-14 14:40:44

    Związek bajdurzy! Prosimy aby opublikował swoje opracowania (w tym opis wybranej metodologii). W mojej gminie w szkołach podstawowych i gimnazjach będzie więcej oddziałów szkołach i tym samym etatów nauczycielskich.