PARTNER PORTALU
  • BGK

ZNP wystosowało list do posłów ws. finansowania przedszkoli

  • PAP    24 kwietnia 2012 - 15:12
ZNP wystosowało list do posłów ws. finansowania przedszkoli

O szybkie uchwalenie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającego finansowanie przedszkoli z budżetu państwa zaapelował we wtorek w liście otwartym do posłów prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
- Dzieci są apolityczne, ale decyzja o braku finansowania przedszkoli z budżetu państwa ma ogromne konsekwencje polityczne i społeczne, szczególnie w kontekście wydłużenia czasu pracy i kryzysu demograficznego - napisał prezes ZNP w liście.

Czytaj też: Broniarz zaprezentuje projekt ustawy finansowania przedszkoli

- Z uwagi na rządową propozycję wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn, którą niebawem zajmie się Sejm, ZNP apeluje o szybkie uchwalenie obywatelskiego projektu zakładającego finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Uważamy bowiem, że w wyniku podwyższenia wieku emerytalnego - szczególnie kobiet - zwiększy się zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach. Będzie to wywołane sytuacją zarówno młodych rodziców, jak i osób w wieku 50+ i 60+ - zaznaczył Broniarz.

Jak zauważył, obecnie z powodu braku wystarczającej liczby publicznych przedszkoli w Polsce i niedostatecznego wsparcia rodziców ze strony państwa, opiekę nad małymi dziećmi często sprawują babcie.

- Propozycja wydłużenia czasu pracy kobiet o 7 lat spowoduje, że nawet taki nieformalny model opieki nad dziećmi zostanie w znaczny sposób ograniczony. Zniknie "instytucja babci", opiekującej się maluchem, bo kobiety będą dłużej niż dziś pracować na swoją emeryturę - ocenił.

Prezes ZNP przypomniał, że związek między brakiem dostępu do usług opiekuńczych a niską dzietnością kobiet został potwierdzony w wielu badaniach.

- Dlatego uważamy, że wprowadzanie reformy emerytalnej bez pakietu przedszkolnego naraża Polskę na dodatkowy kryzys demograficzny. Niemożność pogodzenia opieki nad dzieckiem z pracą, wynikająca z braku dostępności wychowania przedszkolnego, wpłynie negatywnie na demografię. Zatem konieczne jest upowszechnienie i podniesienie poziomu opieki przedszkolnej poprzez odbudowę sieci publicznych placówek - napisał.

Zdaniem związkowców, jedyną szansą na rzeczywisty rozwój i upowszechnienie wychowania przedszkolnego jest przejęcie przez budżet państwa kosztów prowadzenia przedszkoli.

Pod projektem obywatelskim autorstwa ZNP podpisało się blisko 150 tys. obywateli. Został on złożony w Sejmie w październiku 2010 r. Po pierwszym czytaniu trafił do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, ta pod koniec marca ub.r. przesłała go do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej. W ubiegłej kadencji Sejmu nie doszło do drugiego czytania projektu.

W przypadku projektów obywatelskich nie obowiązuje zasada dyskontynuacji (oznacza to, że nad projektem pracuje Sejm wyłoniony w kolejnych wyborach parlamentarnych), stąd ponowne pierwsze czytanie projektu odbyło się na początku marca. Następnie trafił on do komisji sejmowych, a stamtąd z powrotem do podkomisji nadzwyczajnej. Podkomisja ma zająć się projektem na posiedzeniu zaplanowanym na środę.

Finansowanie przedszkoli z budżetu zakładał także wcześniejszy projekt obywatelski ZNP - złożony w Sejmie w 2008 r. Nie spotkał się on z poparciem większości sejmowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.