PARTNER PORTALU
 • BGK

ZNP: Zmiany w KN to sprzedanie nauczycieli

 • PAP    25 października 2013 - 13:03
ZNP: Zmiany w KN to sprzedanie nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje rządowe propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Chodzi głównie o umiejscowienie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli przy samorządach. ZNP zapowiada, że 4 listopada podejmie decyzję o ewentualnym strajku nauczycieli w całej Polsce.
"Zmiany w Karcie Nauczyciela nie mają projakościowego charakteru i podyktowane są tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi (...). Za najbardziej istotne, zagrażające środowisku nauczycielskiemu, Związek Nauczycielstwa Polskiego uznaje zmiany, które dotyczą postępowań dyscyplinarnych oraz awansu zawodowego nauczycieli" - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Czytaj też: Rząd idzie na rękę samorządom w kwestii finansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli     

ZNP - jak tłumaczył - wyraża stanowczy sprzeciw wobec propozycji usytuowania komisji dyscyplinarnych przy jednostkach samorządu terytorialnego. "Mówiąc wprost, to jest sprzedanie nauczycieli jednostkom samorządu terytorialnego, to jest zrezygnowanie przez ministra edukacji narodowej z jakiejkolwiek ochrony nauczycieli przed nieprawidłowościami, przed łamaniem prawa, przed poniewieraniem nauczycieli, które obserwujemy w wielu samorządach" - powiedział Broniarz.

Prezes ZNP poinformował, że 4 listopada związek podejmie decyzję o ewentualnym masowym proteście nauczycieli w związku z propozycjami MEN odnośnie do Karty Nauczyciela. "Wśród 1500 zakładowych organizacji związkowych, wśród których konsultujemy proponowane zmiany narasta przekonanie, że bez radykalnych działań Związku Nauczycielstwa Polskiego (...) nie jesteśmy w stanie obronić środowiska nauczycielskiego. Ta skala niezadowolenia w sprawie proponowanych zmian narasta i otrzymujemy sygnały zaniepokojonych nauczycieli z każdego z 16 województw naszego kraju" - powiedział Broniarz.

Czytaj też: Awans i dyscyplinarka nauczycieli dzieli rząd i samorządy

Krytyka ZNP dotyczy również zmian Karty Nauczyciela dotyczących zasad wynagradzania nauczycieli, urlopów wypoczynkowych i dla poratowania zdrowia, rejestracji czasu pracy nauczycieli, czyli tzw. dzienniczków oraz nauczycielskiego awansu zawodowego.

Projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela został przekazany przez MEN do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych pod koniec września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • Teodor, 2013-11-02 08:13:06

  Mądrale niech sobie pozostaną w swoich światach. A mnie i tak jest żle! Oni mają inny,swój ,pogląd. Rozmijają się,oj rozmijają! Brak kontaktu-to brak zrozumienia! Tak trudno to...zrozumieć?
 • kabannos, 2013-10-31 20:09:07

  uważne czytanie nauczycielom też się wbrew pozorom przydaje, nie tylko mówienie
 • Teofil, 2013-10-31 20:03:23

  A szkoda ! Warto by coś zrobić.