PARTNER PORTALU
  • BGK

Zostań opiekunem malucha

  • esosnowiec.pl (Piotr Celej)    18 sierpnia 2011 - 11:13
Zostań opiekunem malucha

Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, otrzymała zgodę ministra pracy i polityki społecznej na prowadzenie szkoleń dla opiekuna w żłobku, w klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna.
Zapisy osób zainteresowanych udziałem w kursach trwają do 23 września br. Osoby, które chcą pracować jako opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusz czy jako dzienny opiekun, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Uprawnienia można nabyć tylko poprzez specjalistyczne szkolenia, zatwierdzone przez ministerstwo. WSH jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymała na nie zgodę.

Wcześniej, aby założyć żłobek, należało spełnić szereg rygorystycznych wymagań, jakie stawiano zakładom opieki zdrowotnej. Placówka musiała zapewniać np. odpowiednią liczbę pomieszczeń do leżakowania i pobytu dzieci, czy bezszczelinowe połączenie podłóg ze ścianami. Teraz, dzięki wprowadzonej ustawie, przepisy zostały zliberalizowane.

– Adresatami szkoleń są osoby, które posiadają kwalifikacje pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, pedagoga opiekuńczo-wychowawczego oraz mają wykształcenie co najmniej średnie i dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 – wyjaśnia Agnieszka Pilnicka z Centrum Studiów Podyplomowych WSH.

– Oferujemy im w sumie 5 szkoleń, m.in. dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna. W ramach kształcenia przyszli opiekunowie poznają m.in. kompetencje opiekuna, czy etapy i stymulację rozwoju dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa. W zależności od programu szkolenia trwają od 40 do 280 godzin.

Zajęcia odbywają się w trybie wieczorowo-weekendowym. – Osoby biorące udział w szkoleniach uzyskają podstawową wiedzę, umożliwiającą udział w organizowaniu i realizacji procesów opiekuńczych, edukacyjnych oraz profilaktycznych nad dzieckiem w wieku poniemowlęcym.

Szkolenia przygotowują do podejmowania profesjonalnej aktywności w procesach pielęgnacyjnych, rozwojowych, opiekuńczych, edukacyjnych oraz wspomagających dziecko w systemie opieki żłobkowej. Po ukończeniu kursu absolwent otrzymuje świadectwo ze zdobytymi kwalifikacjami – wyjaśnia Agnieszka Pilnicka.

Szkolenia są ważnym etapem w planach zwiększenia liczby miejsc w żłobkach. Sosnowiec nie jest tu wyjątkiem. – Obecnie na liście rezerwowej przyjęć oczekuje prawie 130 dzieci – informuje Anna Żołęcka-Zawiła z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego.

– Dlatego chcielibyśmy, aby z biegiem czasu powstawały nowe placówki dla najmłodszych. Mamy już sygnały o chęci założenia pierwszego niepublicznego żłobka w mieście, a to będzie możliwe tylko w przypadku spełnienia wymogów ustawy, w tym ukończenia specjalistycznych kursów – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.