PARTNER PORTALU
  • BGK

ZPP: czy nauczyciel jest lepszym opiekunem?

  • pt    22 listopada 2013 - 13:32
ZPP: czy nauczyciel jest lepszym opiekunem?

Skuteczność opieki nad dziećmi i młodzieżą uzależniona jest od kompetencji i osobistego zaangażowania wychowawców. Nie trzeba być nauczycielem, by dbać o dzieci – pisze w oświadczeniu Związek Powiatów Polskich.




ZPP wydał oświadczenie w związku z przebiegiem obrad Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży dotyczących zmiany statusu nauczycieli zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Dyskusja dotyczyła wejścia w życie ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej.

Czytaj też: Nauczyciele będą pracownikami samorządowymi

- Związek Powiatów Polskich kategorycznie sprzeciwia się jakimkolwiek próbom uchylenia art. 237 ustawy o wspieraniu rodzin systemie pieczy zastępczej – czytamy w oświadczeniu. Jak pisze ZPP zmiana taka byłaby zwycięstwem partykularnego interesu pojedynczej grupy zawodowej kosztem dobra systemu instytucjonalnej pieczy zastępczej.

- Należy bowiem mieć na uwadze, że status pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych jest obecnie zróżnicowany. Przeważająca ich większość jest zatrudniona jako pracownicy samorządowi. Status nauczycieli posiadają pracownicy zatrudnieni jeszcze przed 1 stycznia 2004 roku – zgodnie z obecnymi danymi jest to zaledwie nieco ponad 10% ogółu – wyjaśnia ZPP.

Zdaniem ZPP sytuacja taka jest demoralizująca – mniejszościowa grupa pracowników dzięki zatrudnieniu na korzystnej podstawie prawnej cieszy się niemałymi przywilejami, bardzo często niezależnie od wyników swojej pracy. W prawidłowo zarządzanej jednostce system motywowania powinien być zależny właśnie od tych wyników, a przepis art. 237 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej miał normalność przywrócić.

Związek uważa, że za niewłaściwe należy uznać wszystkie” argumenty” wiążące dobro podopiecznych z zatrudnieniem wychowawców na podstawie Karty Nauczyciela.

Skuteczność opieki nad dziećmi i młodzieżą uzależniona jest od kompetencji i osobistego zaangażowania wychowawców, które występują równie dobrze u pracowników zatrudnionych jako pracownicy samorządowi. Nie trzeba być nauczycielem, by dbać o dzieci – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem ZPP wątpliwe są wszystkie argumenty odwołujące się do ochrony praw nabytych.  - Istotnie – jest ona fundamentem demokratycznego państwa prawnego, jednakże nie może być bezrefleksyjnie  absolutyzowana.

Uznając, że zasada ta uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję w kiedykolwiek przyznane przywileje musielibyśmy przyjąć, że właściwie niemożliwe jest dokonanie jakichkolwiek zmian prawnych.

Nie sposób nie przytoczyć w tym miejscu obecnej sytuacji wielu krajów Europy znajdujących się w głębokim kryzysie ekonomicznym, jako najdobitniejszego dowodu do czego może doprowadzić niechęć do racjonalizacji funkcjonowania instytucji publicznych – czytamy w oświadczeniu.

Związek Powiatów Polskich podkreśla, że jest otwarty na dyskusję w odniesieniu do zdiagnozowanych problemów stosowania art. 237, tj. trybu zmiany warunków pracy i płacy nauczycieli zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, którzy z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2014 roku staną się pracownikami samorządowymi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (2)

  • marioxq, 2013-12-30 15:20:16

    podporządkowanie, kontrola, pozbawienie autonomii, zastraszeni , ulegli, konformistyczni - o to chodzi, i jeszcze pracujący za psi grosz, cieszący sie w ogole takim ochłapem....... Polska uwaza (Tusk i reszta Genderów) ze właśnie taka osoba będzie najlepszym przewodnikiem dzieci i młodzieży i zaszc...zepi w młodym Polaku chec poszerzania swoich horyzontów, mądrość i otwartość na swiat... Mówią barany, ze teraz jest sytuacja nienormalna, ze nierówność w placówce bo karta z jednej strony a samorżadówka z drugiej ---- a kto te nierówność wprowadził ... Stalin ????? Zęby niech sobie tak naprawiają, jak sie popsuje z jednej strony, to nie leczyć, ale wybić z drugiej A tak naprawdę, domy dziecka czyli POW działały niegdyś, i działają obecnie w duchu ustawy oświatowej i właśnie karty nauczyciela. I mało kto rozumie to inaczej. I dla tego samorządowi pracownicy po dyżurze (40 g/tydzień) robią inne rzeczy po godzinach i za darmo.  rozwiń
  • zainteresowany, 2013-12-14 19:16:20

    gnoje, parobasy - ciekawe ile za to oni dostaną podwyżki jak nauczycielom, którzy staną się pracownikami samorządowymi pensje obetną - łajzy

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.