PARTNER PORTALU
  • BGK

Zumthor stworzy projekt przebudowy synagogi

  • PAP    24 października 2010 - 13:51

Szwajcarski architekt Peter Zumthor przygotuje projekt przebudowy dawnej synagogi w Kielcach. Budynek pomieści Centrum Spotkań - Nowy Teatr, a obok powstanie rajski ogród zamknięty.
Zumthor po obejrzeniu synagogi i jej otoczenia przyznał na konferencji prasowej we wrześniu tego roku, że w pierwszej chwili myślał, iż w tym budynku i jego sąsiedztwie "nie da się zrobić nic przyjaznego dla ludzi". "Po głębszym namyśle ostatecznie jednak postanowił podjąć się zaprojektowania przebudowy" - powiedział Artur Hajdorowicz, dyrektor biura planowania przestrzennego Kielc. 

Budynek kieleckiej synagogi to obiekt opuszczony, brak przy nim dziedzińca, domów w sąsiedztwie, otacza go ruch uliczny i hałas. Szwajcarski architekt wpadł na pomysł, aby od strony zachodniej w pasie drogowym dobudować "najpiękniejszy z możliwych ogrodów" i oddzielić go od ulic ścianami. Urządzony w ten sposób ogród, miałby 200 m długości i 25-30 m szerokości. Zumthor nie zdradził jednak szczegółów pomysłu - mówi Hajdorowicz.

Władze samorządowe Kielc czekają na warunki umowy dotyczącej wykonania projektu. Po jej podpisaniu poznają bliżej koncepcję projektanta, dzięki czemu będą mogły podjąć starania o pozyskanie zewnętrznych środków na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia. "Peter Zumthor jest znany z niespiesznego tempa pracy, więc trudno określić obecnie termin rozpoczęcia robót" - zastrzegł planista z kieleckiego ratusza.

Autorem pomysłu utworzenia w dawnej synagodze nowego teatru jest aktor i reżyser Grzegorz Artman. Chce on uczynić ten obiekt nową ikoną Kielc, "miejscem z charyzmą", które będzie przyciągało wybitnych twórców oraz mieszkańców.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski nie wyobraża sobie, by ktoś inny niż szwajcarski architekt podjął takie wyzwanie.

Wzniesioną w stylu mauretańsko-neoromańskim synagogę w Kielcach ufundował Mojżesz Pfeifer. Zaczęto ją budować w 1902 roku według projektu architekta miejskiego Stanisława Szpakowskiego. W wyniku powojennej odbudowy w stylu socrealistycznym bożnica straciła pierwotną formę architektoniczną. Od wybuchu wojny budynek nie pełni roli świątyni, w niedługim czasie przestanie być siedzibą Archiwum Państwowego.

Peter Zumthor (ur. 1943) jest zaliczany do grona najlepszych współczesnych architektów na świecie. W 2009 roku odebrał w Buenos Aires prestiżową nagrodę Jaya Pritzkera, która uważana jest za Nobla w dziedzinie architektury.

Twórczość Zumthora przedstawiana jest jako najlepszy przykład typowego dla współczesnej szwajcarskiej architektury minimalizmu - architekt posługuje się bowiem wyłącznie najprostszymi formami, nie używa ornamentów ani dekoracji, jego kreacje są surowe i oszczędne. Zumthor znany jest także z tego, że nie przyjmuje zleceń na widowiskowe gmachy w światowych metropoliach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.