PARTNER PORTALU
 • BGK

Związek Nauczycielstwa Polskiego atakuje nauczycielską „Solidarność”

 • MIW    8 września 2017 - 16:39
Związek Nauczycielstwa Polskiego atakuje nauczycielską „Solidarność”
Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. (fot. mat. ZNP)

Związek Nauczycielstwa Polskiego zarzuca nauczycielskiej „Solidarności”, że zmierza do podzielenia środowiska pracowników oświaty. Sugeruje, że „za cenę wzrostu wynagrodzeń o 15 proc.” związek ten zgadza się na likwidację „przywilejów” nauczycielskich.
- Prowadzone przez „S” jednostronne negocjacje z rządem w sprawie nowego systemu wynagradzania nauczycieli są tego najlepszym przykładem – ocenia ZNP i podkreśla, że w Karcie Nauczyciela zapisane są obowiązki i uprawnienia nauczycieli, a nie przywileje.

- Niestety, wszystko wskazuje na to, że oświatowa „Solidarność” chce pozbawić nauczycieli istotnych dla nich zapisów zawartych w ustawie - Karta Nauczyciela (…) Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do „Solidarności” o zaprzestanie prowadzenia niebezpiecznej polityki dla środowiska oświaty. Polityki, która nie tylko dzieli to środowisko, ale również wypacza obraz zawodu nauczyciela w opinii publicznej – oświadcza ZNP.

ZNP wzywa ponadto rząd do podjęcia rozmów ze wszystkimi partnerami społecznymi, a nie – jak to określa – „tworzenia pozorów negocjacji, z których wyklucza się największy oświatowy związek zawodowy”. Domaga się „godziwego wzrostu” nauczycielskich wynagrodzeń, ale nie kosztem likwidacji dotychczasowych uprawnień.

Czytaj : Anna Zalewska o nowym roku szkolnym [WYWIAD]

Oświadczenie ZNP zostało opublikowane 4 września, czyli raptem kilka dni po tym jak nauczycielska „Solidarność”… negatywnie oceniła stan negocjacji i uzgodnień w sprawie zmian statusu zawodowego nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Jak uznała Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania związku dotychczasowy przebieg prac „uniemożliwił merytoryczną dyskusję, co skutkuje brakiem rzetelnych i konkretnych propozycji poprawy systemu oświaty, nie pozwala na wypracowanie satysfakcjonujących uzgodnień”.

„Solidarność” wytknęła, że głos jej przedstawiciela w Zespole ds. statusu zawodowego pracowników oświaty nie został uwzględniony w tak istotnych sprawach jak: zmiana systemu wynagrodzenia uwzględniającego znaczny wzrost płac, zmiana systemu finansowania oświaty i standaryzacja warunków pracy. W związku z tym zażądała uzgodnienia konkretnego harmonogramu wprowadzania zmian w statusie zawodowym nauczyciela do 30 września. Jak zastrzegł Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność” w razie braku pozytywnych rozwiązań w wyżej wymienionych sprawach, a szczególnie dotyczących podwyżki wynagrodzeń od 1.01.2018 r. w wysokości co najmniej 15 proc. związek podejmie „zdecydowaną akcję protestacyjną”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Gaba, 2017-09-12 15:37:31

  Do wylęgarnia debili: Nie obrażaj, żebyś nie był obrażany. Tu mnie korci żeby bluzgnąć, ale nie będę zniżała sie do Twojego poziomu... Ad meritum: czyli Kaczyński palił, ale się nie zaciągał?
 • XXXX, 2017-09-12 13:55:59

  Do wylęgarnia debili: Pytanie, gdzie Ty się "wylągłeś" - ofiaro propagandy Zalewskiej.
 • wylęgarnia debili, 2017-09-12 00:47:26

  Do Gaba: Jest subtelna różnica między głosował, a miał w swoim programie. Nie dostrzega jej tylko taki głupiec jak ty, będący za gimnazjami-wylęgarnią niedouków, którzy do perfekcji przyswoili sobie jedną umiejętność - rozwiązywania bzdurnych i niczemu nie służących testów.