PARTNER PORTALU
  • BGK

Związki sportowe wyszkolą młodzież

  • PAP    28 lutego 2013 - 12:55
Związki sportowe wyszkolą młodzież

Związki sportowe muszą wejść na teren sportu powszechnego i objąć szkoleniem młodzież – powiedziała w Zielonej Górze minister sportu i turystyki Joanna Mucha.
Jej zdaniem większość związków zajmowała się dotychczas głównie sportem na poziomie wyczynowym.

Minister przypomniała, że od tego roku prowadzony jest pilotażowy program w pięciu związkach sportowych (lekka atletyka, żeglarstwo, wioślarstwo, pływanie i biathlon), obejmujący sport młodzieżowy od kategorii juniora młodszego.

„To jest pierwszy krok, bo w przyszłym roku wszystkie związki już przejdą na ten nowy system, czyli będą swoim działaniem obejmowały szkolenie młodzieży. Rozmawiam z wieloma związkami, że muszą wejść na teren sportu powszechnego i objąć swoim oddziaływaniem całą dyscyplinę" - powiedział Mucha.

Czytaj też: Zamiast orlików - sale gimnastyczne

Dodała, że oczekuje także współpracy i tworzenia przez związki sportowe programów w sporcie powszechnym.

Jako przykład minister podała związki hokeja, łyżwiarstwa szybkiego i związek łyżwiarstwa figurowego, które, w jej opinii, powinny wspólnie uczyć jazdy na łyżwach jak najwięcej dzieci, gdyż jest to podstawą do rozwoju każdej z tych dyscyplin.

„Zmuszam, w cudzysłowie mówiąc, te związki w tej chwili do tego, aby tworzyły takie programy, wchodziły w ten sport powszechny. Wymaga to dużo czasu, dużo pracy, z naszej strony opieki merytorycznej, bo związku do tej pory tego nie robiły, nie mają doświadczeń" - dodał Mucha.

Minister sportu przyjechała do Zielonej Góry na Lubuski Kongres Sportu Powszechnego. To cykl spotkań ze środowiskami sportowymi, władzami regionalnymi i lokalnymi odbywających się w całym kraju. Poświęcone są one m.in. konsultacjom na temat kierunku rozwoju sportu powszechnego.

„One (kongresy) są bardzo potrzebne. Poza tym ta dyskusja, te frustracje pomagają stworzyć usystematyzowany program sportu powszechnego, taki, który będzie działał i funkcjonował w przyszłych latach" - powiedziała Mucha.

Dodała, że obecnie trwają konsultacje, a założenia nowych programów, przygotowywanych przez jej resort, zostaną podane w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

„To są naprawdę duże zamierzania, zakładające bardzo głęboką zmianę w sporcie powszechnym" - wyjaśniła minister.

Podczas wizyty w Zielonej Górze minister Mucha zwiedzi kompleks Centrum Rekreacyjno-Sportowego z halą i basenem, a w pobliskim Drzonkowie modernizowany od kilku lat Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Mówiąc o inwestycjach, które będą wspierane w najbliższym czasie w woj. lubuskim wymieniła budowy pełnowymiarowych, szkolnych sal gimnastycznych, których nie ma jeszcze w 13 lubuskich gminach.

Pytana o szansę budowy nowej hali widowiskowo-sportowej w Gorzowie, o co zabiegają lokalne środowiska sportowe i władze miasta, powiedziała, że w tym roku nie ma żadnych możliwości dofinansowania tej inwestycji przez ministerstwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.