PARTNER PORTALU
  • BGK

Życie codzienne na Śląsku 1922 - 1939

  • slaskie.pl    16 marca 2011 - 15:56

Ile kosztował abonament radiowy i jaka była dozwolona prędkość na drodze, ile zezwoleń potrzeba, by zbudować dom? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wystawie "Życie codzienne w województwie śląskim 1922-1939", którą od 18 marca do 22 maja zaprezentuje Muzeum Śląskie w Katowicach.
Ekspozycja przybliża różnorodne elementy życia codziennego mieszkańców Śląska w okresie międzywojennym. Dzięki eksponatom zgromadzonym przez Dział Historii Muzeum Śląskiego, a także specjalnym nabytkom będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądała ówczesna rzeczywistość - inaczej niż przez pryzmat ważnych, uwiecznionych w podręcznikach wydarzeń historycznych.

Zwiedzający będzie miał szansę odbyć podróż, w trakcie której lepiej pozna własną przeszłość. Zajrzy do lokalnych sklepów, gdzie będzie można znaleźć produkty powszechnie używane w okresie przedwojennym. Zobaczy wyposażenie staży pożarnej i wojska, dowie się, ile kosztował rower i jak wyglądał motocykl.

Przybory szkolne oraz elementarze z okresu przedwojennego wprowadzą w szkolną atmosferę, a dzięki wyrobom przemysłu śląskiego, narzędziom, dokumentom urzędowym pozna charakterystyczne elementy związane z miejscami pracy, ulicą, życiem społecznym, teatrem i kulturą, a nawet groźnych przestępców grasujących wówczas na terenie województwa.

Obok szkolnej ławki z Rybnika, plakatów reklamujących ówczesne supergwiazdy, Mieczysława Fogga i Hankę Ordonównę, można zobaczyć rower katowickiej firmy „Ebeko", motocykl „Moj", porcelanę od Gieschego. Ukazana jest również rzeczywistość urzędów, policji pilnującej porządku i zawsze stojącej na posterunku straży pożarnej reprezentowanej przez mundury i sprzęt. Na ekspozycji pokazane zostały przedmioty związane z wojskiem, zarówno popularnym w Katowicach 73 pułkiem piechoty, jak i słynnymi podhalańczykami z Bielska i Cieszyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.