PARTNER PORTALU
  • BGK

Żywienie w szkołach. Co z tym fantem zrobi nowa szefowa MEN?

  • AW/PAP    11 listopada 2015 - 08:47
Żywienie w szkołach. Co z tym fantem zrobi nowa szefowa MEN?
Obecne przepisy są bardzo restrykcyjne i dlatego trzeba zmienić -twierdzi Zalewska (fot.fotolia)

Ewentualne zmiany zasad żywienia w szkołach i przedszkolach to zadanie dla szefów resortów zdrowia i oświaty w nowym rządzie - mówi odchodzący minister zdrowia Marian Zembala. Nowa minister edukacji zapowiada poluzowanie restrykcyjnych przepisów.
Przypomnijmy, od 1 września br. w sklepikach szkolnych nie wolno sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia. Wprowadzono też wymagania dotyczące posiłków przygotowywanych w stołówkach szkolnych i przedszkolnych. Szczegółowe zasady dotyczące stołówek i sklepików określa rozporządzenie ministra zdrowia.

Co na restrykcyjne przepisy obecna i przyszła szefowa MEN?

W połowie października Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do resortu zdrowia postulaty dyrektorów szkół i przedszkoli dotyczące nowych przepisów. Szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska informowała media, że rozpoczęła "negocjacje" z Zembalą na temat powrotu do szkół drożdżówek oraz kawy dla pełnoletnich uczniów i nauczycieli.

- Chcemy zmieniać nawyki żywieniowe dzieci, to jest główny kierunek zmian - wyjaśniał ideę podejmowanych przez resort działań Zembala. - Zostawiliśmy nowym ministrom oświaty i zdrowia do dyskusji ich dalszy kształt, wierząc, że to, co zostało wprowadzone, to nowe, dobre myślenie. () Każdy minister ma prawo do własnych działań ale jestem przekonany, że program ten będzie rozwijany - dodał.

Przyszła minister edukacji Anna Zalewska przyznaje, że priorytetem będzie likwidacja obowiązku szkolnego dla sześciolatków i wygaszanie gimnazjów. Jednak problemami z żywieniem w placówkach oświatowych też się zajmie. Jej zdaniem obecne przepisy są bardzo restrykcyjne i dlatego trzeba je zmienić.

- Nie może być tak, że uczniowie zamienili się w dilerów cukru i soli. Na pewno listę produktów, których można będzie używać w kuchniach szkolnych ustalimy z dietetykami i specjalistami - zapowiedziała Anna Zalewska w rozmowie z "Gazetą Wrocławską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.