PARTNER PORTALU
 • BGK

KOMENTOWANY TEKST

Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa


 • ... i odpadów kupa, 2018-02-20 08:19:22

  Do Tadeusz Babicz - Powszechne wdrożenie systemu EKO AB w gęstej zabudowie wielopiętrowej skończyłoby się uzyskaniem wyższych współczynników odzysku odpadów niż wymagają tego unijne dyrektywy. Wszelkie sukcesy jakie mogłaby osiągać Polska są jednak niemile odbierane we Wspólnocie - dlatego Ministerstwo Środowiska nie chce drażnić naszych partnerów wychodzeniem do przodu. Dlatego też - nie wszczyna się nawet śledztw w ewidentnych przypadkach łamania polskiego prawa jeśli dotyczy to zagranicznych podmiotów... epoznan.pl/news-news-82774-Odpady_zmieszane_i_segregowane_laduja_w_jednej_smieciarce._GOAP_
 • Tadeusz Babicz, 2018-02-19 10:59:20

  Do Ordnung muss sein Odbieram to rozważanie jako kpinę. Zdziwiłby się Pan, że takie rozwiązanie jest możliwe i opłacalne. Mówi się o uszczelnieniu systemu, teraz staje się głośna propozycja MŚ o wprowadzaniu obowiązku wystawiania przez kierowcę odbierającego odpady wirtualnych kart odbioru. Nie daje to jednak skutecznego elementu uszczelniania systemu, a co najwyżej utrudnienia dla firm odbierających. Co z pewnością może być wiarygodne i skuteczne? Człowiek przekazujący odpady odbierającym. Oczywiście, trzeba go wynagradzać, a to kosztuje, ale żeby system był finansowo wydolny, przed przekazaniem do odbioru ów człowiek posegreguje na ponad 20 frakcji odpady dostarczone przez mieszkańców, znajdzie nabywcę na tak posegregowane odpady (wcześniej pomyte), a resztę (20 -30%) przekaże do RIPOK-a. Oczywiście, że konieczne są do tego warunki i tu właśnie wpasowują się pawilony pomysłu Pana Bartoszkiewicza. Zysk główny nie będzie pochodził z jak to się do tej pory kalkuluje, ze sprzedaży pozyskanych surowców, ale głównie na tym, że nie będzie wymagana opłata środowiskowa i transport od tych 80-70% odpadów, czyli obecne koszty obcięte zostaną o te 70-80% plus ewentualne zyski za surowce wtórne. Uniknie się również wszelkich grożących kar, a i perspektywa wzrostu wymagań wskaźnikowych Unii nie będzie groźna.
 • Bogdan Sitnicki, 2018-02-19 08:58:31

  Ale ........ to nie moja wiara, lecz tytuł artykułu na Portalu Samorządowym. Zgadzam się z Panem:)
 • observer, 2018-02-16 14:47:54

  Spalarnia Spalarnia Spalarnia A blokujących budowę pogonić albo niech śmieci których nie da się przerobić zabiorą do siebie!
 • Wzorce są już za Odrą..., 2018-02-15 19:01:28

  Do Bogdan Sitnicki: naiwna jest ta wiara w UOKiK - jeszcze niedawno instytucja ta na poważnie twierdziła: "obowiązujący w Polsce system jest pod wieloma względami lepszy od niemieckiego i brytyjskiego" ... samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/74554/Konkurencja-pod-koszem
 • długibosak, 2018-02-15 12:55:22

  W Neapolu, śmieciami zarządza lokalna mafia. W Warszawie jeszcze nie gdyż obawiają się Ziobry. Ale jak mafia założy białe rękawiczki podarowane przez Tuska, to sprawa "ruszy" do przodu. Wtedy spółka miejska MPGK, szybko znajdzie prywatnych podwykonawców opłacanych z haraczu mieszkańców Warszawy + naszych wspólnych podatków. Dlatego Tusk w Brukseli taki nerwowy, ze jeszcze nie zakładają białych rękawiczek, którymi posługiwał się przez 8 lat rządów nad Wisłą.
 • Bogdan Sitnicki, 2018-02-15 09:50:56

  UOKiK zbada, czy w gospodarce odpadami mamy zmowę firm
 • Ordnung muss sein, 2018-02-13 17:32:34

  Do w.potega@neostrada.pl: ma rację gość - zgodnie z dyrektywami brukselskimi - przy każdym kuble musi stanąć fiskator który będzie rozróżniał odpady i zapisywał w obecności zainteresowanych "co się dzieje z obierkami, a co z opakowaniami szklanymi, etc." - wszystko oparte na doświadczeniach państw gdzie odzyskuje się odpady jako materiały. Trzeba notować i liczyć skrupulatnie jak włosy Guya Verhofstadta...
 • Marian, 2018-02-13 15:49:32

  Jeżeli jedyne co robi MPO to pośrednictwo między miastem a firmami prywatnymi to jest to kompletny absurd i nonsens, pomyślany chyba na zarobienie dodatkowych pieniędzy? Nie wspominając już, że podobno płacimy podatki, więc poco dodatkowa opłata śmieciowa? Ile jeszcze tych opłat?
 • Bogdan Sitnicki, 2018-02-13 10:33:28

  Do w.potega@neostrada.pl: "Jestem jasnowidzem" - PRL nie wróci, choćby nawet się Pan nazwał Panem Potęgą do kwadratu!!! "RŻNIĘCIE GŁUPA" I PROWIZORKA, TO NADAL CHARAKTERYSTYCZNE CECHY WIELU POLAKÓW, KTÓRZY PCHAJĄ SIĘ DO SAMORZĄDÓW PO TO, ABY RZĄDZIĆ MIENIEM NIE SWOIM I CZERPAĆ DLA SIEBIE KORZYŚCI". Gdy pracowałem na wielkich statkach pasażerskich, w portach zaopatrywano się w nowe produkty, a śmieci były prasowane wielką prasą już na statku i "wychodziły" z promu w eleganckich "klockach", które służyły do regulacji wybrzeża. Tak! Do regulacji morskiego wybrzeża w pobliżu portu. No i co? I nic! Bardziej przemawia do mnie wpis "AMBER WASTE" niż "w.potęga". Pozdrawiam - Bogdan.
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-02-13 10:09:38

  Do Amber Waste Non profit w polskich warunkach do fikcja. Firma (gminna) nie musi zarabiać, aby rozkradano nasze pieniądze podatników, w ramach ,,gospodarki śmieciowej", która gospodarowaniem nie będzie. Sednem rozwiązania problemu jest fiskalizacja obrotu coraz dokładniej rozróżnianymi odpadami, abyśmy dowiadywali się, co się dzieje z obierkami, a co z opakowaniami szklanymi, etc. Reguły fiskalizacji mogą opracowywać gminy, wzorując się na dyrektywach brukselskich, na doświadczeniach państw gdzie odzyskuje się odpady jako materiały. Warszawa proponuje wszystko spalać! To jest świadectwo zacofania.
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-02-13 09:47:22

  Monopolizacja jest zawsze szkodliwa. Odkąd wynaleziono pieniądze i rynek, one najlepiej regulują popyt, podaż i obrót. Niestety wraca nowe, czyli PRL! Zamiast monopolizacji władze Warszawy powinny zająć się opracowaniem reguł funkcjonowania rynku odpadów. Te reguły to gospodarka obiegu zamkniętego. Resztą zajmą się przedsiębiorcy, bez pośredników.
 • Amber Waste, 2018-02-13 08:31:09

  Czy comiesięczne opłaty za śmieci austriackich, holenderskich czy niemieckich rodzin windują zyski firm śmieciowych ? Nie – opłaty te trafiają do municypalnych firm działających na zasadzie non-profit. Opłaty te nie są nigdzie transferowane i wzbogacają lokalny system finansowy. Firmy samorządowe nie pracują tam przecież dla zysku – nic dziwnego więc, że zaraz za Odrą bogate niemieckie rodziny płacą już mniej za śmieci niż ubożsi mieszkańcy polskich gmin… I to właśnie osiągany tam poziom zagospodarowania odpadów jest punktem odniesienia dla wyznaczania coraz wyższych standardów dla całej Unii Europejskiej. Na tym polega najważniejsza polska patologia w odpadach rodem z końca XX wieku – w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, w Niemczech, Szwecji - nie wyłania się w przetargach chcących kręcić lody na comiesięcznych opłatach rodzin za śmieci… Burmistrzowie w Niemczech nie muszą otwierać żadnych przetargowych kopert, samorządy zajmują się odpadami jako zadaniem własnym – a rodziny płacą co miesiąc za śmieci bez narzutów na coroczne ciepłe kraje czy kupowanie mieszkań w Barcelonie przez prezesów i rady nadzorcze… To tłumaczy dlaczego opłaty w Dreźnie są trzy razy mniejsze od opłat we Wrocławiu… portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html … A tu różnej maści „eksperci” od niemal dwudziestu pięciu lat nadal rżną głupa, że nie rozumieją na tle „polnische Wirtschaft” - czym polega różnica...


Wyszukiwarki

Polecane oferty: