PARTNER PORTALU
  • BGK

0,5 mld euro dla regionów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    27 stycznia 2011 - 07:36
0,5 mld euro dla regionów

Resort rozwoju rozdzielił dodatkowe pieniądze dla województw. Wszystkie otrzymają premię. Najwięcej zyskają dwa regiony o najmniejszych budżetach.
Chodzi o 512 mln euro wydzielone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z funduszy strukturalnych jako premia dla województw, które najsprawniej radzą sobie z programami regionalnymi. Resort chciał w ten sposób przyspieszyć ich realizację, bo jeszcze w II połowie 2008 r. były one znacznie opóźnione – pisze „Rzeczpospolita”.

Obecnie programy regionalne są bardziej zaawansowane od krajowych. Zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego, po wynikach regionów widać, że dobrym posunięciem było wykorzystanie środków krajowej rezerwy wykonania jako motywatora dla samorządów do przyspieszenia wdrażania programów operacyjnych.

Kwoty premii zależą od miejsca regionu w rankingu. Ten oparto na dwóch kryteriach. Pierwsze dotyczy poziomu zawartych umów w pięciu głównych obszarach wsparcia (badania i rozwój technologiczny, innowacje, przedsiębiorczość; społeczeństwo informacyjne; transport; energia; ochrona środowiska i zapobieganie zagrożeniom).

Uwzględniono wartość podpisanych kontraktów w stosunku do wartości środków założonych w programie do wykorzystania w danym obszarze wsparcia. Drugie kryterium dotyczyło wydatków, które znalazły odzwierciedlenie w deklaracjach złożonych przez zarządy województw do instytucji certyfikującej.

Na pierwszych miejscach znalazły się regiony, w których wykorzystanie środków europejskich było jednym z najważniejszych celów. W przypadku Opolskiego i Lubuskiego to znaczące sumy, bo ponad 10 proc. środków z Brukseli – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.