PARTNER PORTALU
  • BGK

1,1 mld zł z RPO

  • BEZ    3 września 2010 - 18:29

Obradujący w Opolu Komitet Monitorujący Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego przyjął sprawozdanie za pierwsze półrocze 2010 roku.
Jak informowała Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych, w pierwszym półroczu tego roku przeprowadzono 49 naborów na kwotę 394 mln euro. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy dane te mocno zmieniły się. Na koniec sierpnia bowiem w ramach RPO zawarto już 718 umów na kwotę przeszło 1,1 mld zł.

Co się zaś tyczy efektów rzeczowych, unijne pieniądze pozwoliły na wsparcie pożyczkowe 53 przedsiębiorstw, przebudowano prawie 44 km dróg wojewódzkich i lokalnych, wybudowano 3,6 km dróg lokalnych, udało się zakupić 5 nowych szynobusów, fundusze unijne trafiły do 17 instytucji oświatowych, które wzbogaciły się m. in. o 3.416 zestawów komputerowych. Z pieniędzy skorzystały też placówki ochrony zdrowia – trafiły do nich 364 sztuki sprzętu medycznego.

Obecny na spotkaniu Krzysztof Skrobich, przedstawiciel Komisji Europejskiej, mówił, iż wskaźniki są ważne, ale o wiele ważniejsza jest odpowiedź: na ile realizacja poszczególnych projektów RPO przybliża region do obranego celu. I jakkolwiek kryzys gospodarczy zmienił nieco rzeczywistość i osłabił przedsiębiorstwa, to ważne, by inwestować w to, co da trwałe podstawy dla rozwoju regionu. Taką sfera może być sektor badawczo-rozwojowy.

Marszałek Józef Sebesta przypomniał, że dzięki temu, iż udało się przyspieszyć wydawanie funduszy europejskich i mądrze je wydać, skutki kryzysu gospodarczego okazały się dla Polski mniej dotkliwe, niż dla innych krajów Wspólnoty. Przyznał natomiast, że pierwszy nabór projektów adresowany do środowisk naukowo-badawczych nie wypadł najlepiej. Zainteresowanie było słabe, wykorzystano zaledwie 25 proc. przewidzianej kwoty. Marszałek województwa wyraził nadzieję, że być może przygotowywany na najbliższe tygodnie kolejny nabór okaże się bardziej efektywny.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.