PARTNER PORTALU
  • BGK

1,864 mld euro dla pomorskiego w ramach RPO

  • PAP    12 marca 2015 - 20:58
1,864 mld euro dla pomorskiego w ramach RPO

Jest to największy program finansowy w historii regionu. W porównaniu z poprzednim RPO, jest to kwota o 1 mld euro wyższa/fot. fotolia

Jeden miliard 864 miliony euro otrzyma Pomorskie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020.
W czwartek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim uroczyście zainaugurowano Regionalny Program Operacyjny województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Obecny RPO o wartości prawie 1,9 mld euro, po raz pierwszy tworzą dwa fundusze: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego o wartości 1,3 mld euro i Europejski Fundusz Społeczny w wysokości ponad 524 mln euro.

"RPO to niezastąpiony napęd rozwojowy dla naszego regionu, wehikuł, który może nam pomóc przenieść się na poziom lepiej rozwiniętych regionów UE" - powiedział podczas uroczystości marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Wcześniej marszałek tłumaczył dziennikarzom, że, "to będzie duży program o wartości, z wkładem krajowym, 2 mld 200 mln euro". Przyznał, że "będzie to program bardzo trudny do realizacji, ponieważ stawia on tzw. kamienie milowe, które trzeba osiągnąć, żeby uruchomić następną transzę środków finansowych". Jak wyjaśnił, w praktyce oznacza to, że zanim otrzyma się kolejną transzę pieniędzy, konieczne będzie osiągnięcie określonych rezultatów, np. ilości utworzonych miejsc w przedszkolach, w żłobkach czy też zrealizowanych dróg wojewódzkich.

Przyznał, że w obecnej perspektywie będzie mniej projektów infrastrukturalnych. "Chodzi nam o to, żeby było mniej projektów, ale żeby one w bardziej istotny sposób oddziaływały na rozwój społeczny i gospodarczy regionu" - dodał.

"Pomimo decentralizacji środków unijnych w wymiarze kwotowym, swoboda w ich ukierunkowaniu jest de facto mniejsza niż była w okresie 2007-2013 () musimy mieć pełną świadomość nadchodzących wyzwań i wytworzyć poczucie współodpowiedzialności za realizację RPO" - tłumaczył marszałek przedstawicielom samorządów i instytucji, które będą realizowały projekty.

Z zaproszenia na uroczystość inauguracji RPO nie mogła skorzystać unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, Elżbieta Bieńkowska. "Osiem miliardów złotych z UE dla Pomorza to bardzo dużo pieniędzy, które przy bardzo dobrym zainwestowaniu, a w to nie wątpię, jeszcze bardziej polepszą i tak już wielką atrakcyjność regionu" - powiedziała była wicepremier w nagraniu przygotowanym i odtworzonym podczas uroczystości.

"Doświadczenie ostatniej perspektywy pokazuje, że środki europejskie na Pomorzu są wydawane dobrze, rozsądnie i poprawnie" - dodała. Komisarz jest pewna, że "tak będzie i tym razem, kiedy Pomorze będzie zarządzało największym programem finansowym w swojej historii". "Pieniądze, które zostaną zainwestowane w innowacyjność gospodarki, ochronę środowiska, odnawialne źródła energii będą pracować dla regionu, przyciągać inwestorów, służyć mieszkańcom na długie lata" - powiedziała Bieńkowska.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski zwrócił uwagę, że "beneficjenci z Pomorza są dobrze przygotowani, myślą strategicznie, proponują projekty efektywne, czyli wychodzące w przyszłość (a nie tylko polegające na utrzymaniu infrastruktury), budujące naszą konkurencyjność, także po 2020 roku".KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.