PARTNER PORTALU
  • BGK

10,1 mln euro na inwestycje przygraniczne

  • PAP/JL    12 kwietnia 2016 - 08:45
10,1 mln euro na inwestycje przygraniczne
10,1 mln euro będą kosztować inwestycje przy granicy z Białorusią. Fot. Pixabay.com

Budowa mostu po białoruskiej stronie na przejściu w Bobrownikach oraz dalsza rozbudowa kolejowego przejścia w Siemianówce mają usprawnić odprawy graniczne.
Obie inwestycje mają być dofinansowane z Unii Europejskiej z programu współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020. Są na liście projektów kluczowych. Program w połowie grudnia 2015 r. zatwierdziła Komisja Europejska.

Budowa mostu po białoruskiej stronie granicy na przejściu Bobrowniki-Bierestawica ma kosztować ok. 4,5 mln euro. Za inwestycję odpowiada strona białoruska – gubernator grodzieński w partnerstwie z wojewodą podlaskim.

Wojewoda podlaski ma odpowiadać za rozbudowę kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce. Koszt projektu to ok. 5,6 mln euro. Ma być realizowany w porozumieniu z białoruskim Państwowym Komitetem Ceł w Mińsku. W Siemianówce m.in. ma powstać monitoring na przejściu i przed nim, będą naprawiane i kupowane wagi. Ma też powstać budynek administracyjny i usługowy oraz lądowisko dla śmigłowców.

Jeśli chodzi o inwestycję w Siemianówce, urząd wojewódzki dysponuje wszystkimi pozwoleniami.

Kolejowe przejście graniczne z Białorusią działa – po pierwszym etapie rozbudowy – od stycznia 2014 r. Prace kosztowały ok. 24 mln zł. Przejście dostosowano do wymogów UE, bo wcześniej ich nie spełniało.

Strona białoruska pracuje również nad rozbudową po swej stronie największego przejścia Kuźnica-Bruzgi. Strona polska również ma opracowaną swoją koncepcję rozbudowy. Po polskie stronie to inwestycja rzędu 5-6 mln zł.

We wrześniu 2015 r. oficjalnie oddano do użytku zmodernizowane polsko-białoruskie przejście w Połowcach. Prace kosztowały 178 mln zł. Przejście uzyskało charakter międzynarodowy, wcześniej mogli z niego korzystać jedynie Polacy i Białorusini.

Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku wynika, że ogółem ruch na granicy z Białorusią w regionie spada. W 2015 r – w porównaniu z 2014 r. – o 12 proc. spadła liczba osób przekraczających granicę. Liczba odprawianych wszystkich typów pojazdów spadła o 13 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.