PARTNER PORTALU
  • BGK

100 mln zł w Polsce Wschodniej nie dla banków

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 czerwca 2011 - 07:38
100 mln zł w Polsce Wschodniej nie dla banków

Przygotowane przez resort rozwoju regionalnego zmiany w prawie, które miały umożliwić przeznaczenie 100 mln zł na preferencyjne pożyczki dla małych firm z Polski Wschodniej, wykluczają banki z dostępu do środków unijnych.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zmieniło przepisy dotyczące funduszy unijnych, które są w dyspozycji województw, i otworzyło bankom komercyjnym i spółdzielczym dostęp do środków z regionalnych programów operacyjnych na tworzenie preferencyjnych pożyczek dla małych i średnich firm – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Inwestycje w Polsce wschodniej skontrolowane

Otwarcie regionalnych programów operacyjnych na banki dało już efekty. W trzech województwach ruszyły konkursy dla banków na pozyskanie środków na preferencyjne pożyczki dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Bankowcy spodziewali się, że podobne rozwiązanie będzie dotyczyło także programu rozwój Polski wschodniej. Tak się jednak nie stało. Projekt rozporządzenia dotyczącego tego programu, który trafił do konsultacji społecznych, daje dostęp do środków unijnych tylko funduszom pożyczkowym i poręczeniowym.

Czytaj też: 114 mln euro więcej dla Polski wschodniej

Zdaniem bankowców resort rozwoju sztucznie ogranicza zakres podmiotów, które będą dystrybuowały wsparcie dla firm, wykluczając z tego grona np. działające w Polsce wschodniej banki spółdzielcze.

Jest to niezrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę doświadczenie banków spółdzielczych w finansowaniu przedsiębiorstw. Bankowców dziwi też, że fundusze pożyczkowe będą mogły za pieniądze z UE zachęcać firmy do korzystania z ich oferty. Bankom nie dano takiej możliwości.

Sprawa wykluczenia banków z programu rozwój Polski wschodniej nie jest jednak do końca klarowna. Możliwe, że będą mogły one skorzystać z unijnych dotacji po spełnieniu określonych warunków. Jakich? Tego jeszcze resort rozwoju nie wie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • leda, 2011-06-03 13:49:48

    banki, kościół katolicki - zdaje się, że to wielcy beneficjenci srodków UE, czyli m.in. naszych podatków:-(
  • TOPS, 2011-06-02 11:47:34

    Może warto by sprawdzić ile środków unijnych zgarnęły banki. Z termomodernizacji z 40-45% dofinansowania,beneficjent otrzymuje niecałe 9% !!! Resztę kasuje BANK !!!