PARTNER PORTALU
  • BGK

100 projektów do wielkopolskiego Kontraktu Terytorialnego

  • PAP    10 września 2014 - 18:17
100 projektów do wielkopolskiego Kontraktu Terytorialnego

- Budowa drogi S11, Szpitala Matki i Dziecka oraz hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu to część ze 100 projektów, jakie samorząd województwa wielkopolskiego zgłosi w ramach tzw. Kontraktu Terytorialnego. Szacunkowa wartość inwestycji przekracza 17,4 mld zł.
Kontrakt Terytorialny to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak  przyznał, że region zaproponował "listę marzeń". "Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ona daleko idąca jeśli chodzi o pomysły i kwoty" - dodał.

Władzom województwa szczególnie zależy na trasie S11 wraz z obwodnicami. Marszałek zwraca uwagę, że droga przecina region z południa na północ i jest kręgosłupem komunikacyjnym Wielkopolski. "Niestety trudno ją wpisać do ogólnopolskich programów, bo nie jest częścią europejskich korytarzy transportowych" - powiedział Woźniak.

Według marszałka do ważnych dla regionu projektów należy też szacowana na 400 mln zł budowa Szpitala Matki i Dziecka oraz projekt dużej hali w Poznaniu, która mogłaby przyciągać imprezy kulturalne oraz sportowe.

Najdroższe inwestycje związane są z transportem. Wielkopolska chce m.in. za 830 mln zł rozbudować poznański węzeł kolejowy i przystosować go do potrzeb ruchu metropolitalnego. Ponad 1,5 mld zł miałoby być przeznaczone na tzw. gospodarkę niskoemisyjną w Poznaniu; propozycje dotyczą głównie transportu zbiorowego w mieście i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej.

Czytaj też:  Wielkopolskie konsultuje listę marzeń

Region chce też wspierać badania i rozwój. Po ok. 200 mln zł mają kosztować projekty "zintegrowanego rozwoju innowacyjnego przemysłu lotniczego w Wielkopolsce" oraz budowa "Centrum Badań Technologii Informatycznych Beyond.pl".

Wśród projektów, które mogłyby dostać dofinansowanie unijne z krajowych programów operacyjnych, są inwestycje związane z 1050-leciem chrztu Polski, w tym modernizacja muzeów przedstawiających początki państwa Piastów.

Czytaj też:  Wielkopolska lista marzeń

Lista obejmuje również budowę zbiornika przeciwpowodziowego Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie. Koszt tej inwestycji to ok. 0,5 mld zł.

Jak powiedziała rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke, łączną wartość wszystkich propozycji można jedynie oszacować. "Niektóre projekty nie są jeszcze gotowe i w związku z tym nie wiadomo, ile będą kosztować. Dotyczy to głównie przedsięwzięć, które miałyby być realizowane przez jednostkę zarządzaną centralnie - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad" - dodała.

Wśród tych projektów jest budowa tras S11 i S10, dokończenie drogi S5 i przebudowa dróg krajowych nr 25 oraz 12.

Wśród propozycji samorządu województwa znajduje się też pięć projektów ponadregionalnych, które mają być realizowane w ramach strategii Polski Zachodniej, stworzonej wspólnie przez województwa: wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie i zachodniopomorskiego.

Łączna wartość tych inwestycji, dla których można określić wartość, szacowana jest na ponad 10 mld zł. Wśród nich jest budowa sieci energetycznej, dokończenie modernizacji linii kolejowej E59, budowa Północno-Zachodniego Centrum Biogospodarki BioAgroTech (BioAT) i system profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób nowotworowych.

Propozycje zawarte w Kontrakcie będą negocjowane z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Dokument zawiera te projekty, które są istotne dla rozwoju kraju oraz województwa i mogą być wsparte unijnymi funduszami. Kontrakt może być modyfikowany w trakcie trwania unijnej perspektywy na lata 2014-2020.

Projekty z Kontraktu Terytorialnego będą mogły być dofinansowane z ogólnopolskich programów unijnych, ze środków budżetu państwa oraz w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, jeśli będzie zamiar realizacji określonego projektu w trybie pozakonkursowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.