PARTNER PORTALU
  • BGK

102 mln z UE na 32 projekty w łódzkim

  • PAP    6 października 2011 - 15:04
102 mln z UE na 32 projekty w łódzkim

102 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych otrzymają 32 projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. Dodatkowe środki pozostały dzięki oszczędnościom i korzystnemu kursowi euro - poinformowały w czwartek władze województwa.
Unijne dofinansowanie otrzymają m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi na zakup pojazdów i specjalistycznego sprzętu na potrzeby bezpieczeństwa drogowego oraz Urząd Miasta Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) na system monitoringu na drogach.

- Zależało nam na jak najszybszym rozdysponowaniu pieniędzy z oszczędności. Dofinansowywane są projekty z całego województwa, co zapewni zrównoważony rozwój regionu - mówił na spotkaniu z dziennikarzami marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (zabierz głos/oceń marszałka).

Według niego, wiele z projektów, które otrzymają dofinansowanie, dotyczy bezpieczeństwa.

- Zarówno projekty związane z poprawą stanu dróg, jak i projekty realizowane przez policję czy straż miejską oznaczać będą poprawę bezpieczeństwa w mieście i regionie - ocenił.

Wśród nich znalazł się projekt KWP w Łodzi "Bezpieczne drogi województwa łódzkiego - doposażenie służb ratowniczych i interwencyjnych" o wartości niemal 12 mln zł, z czego 9 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych.

Do końca przyszłego roku w ramach projektu zakupionych zostanie m.in. 16 nieoznakowanych lub oznakowanych samochodów osobowych z wideorejestratorami, pięć ciężkich motocykli policyjnych, 21 wideorejestratorów dla samochodów osobowych i motocykli, siedem policyjnych karetek drogowych i mobilny system do czytania tablic rejestracyjnych.

Straż pożarna - w ramach projektu - ma wzbogacić się o siedem samochodów ratownictwa technicznego. Projekt zakłada także przeprowadzenie dwóch akcji społecznych promujących bezpieczeństwo na drogach.

Prawie 18 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają władze Łodzi na projekt "Łódzki Monitoring Metropolitalny" polegający na stworzeniu systemu monitoringu Łodzi, Uniejowa i Brzezin. Całkowita wartość tego projektu to ponad 23,7 mln zł.

Projekt zakłada zainstalowanie w newralgicznych punktach Łodzi i Uniejowa (wybranych na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego) profesjonalnych systemów do wideomonitoringu, systemów do śledzenia i odnajdywania pojazdów, wykrywania przypadków nie przestrzegania sygnalizacji świetlnej, kontroli prędkości pojazdów oraz wykrywania niebezpiecznych towarów przewożonych ciężarówkami.

Zainstalowane mają zostać także stacje meteorologiczne przekazujące informacje o bieżących warunkach pogodowych w czasie rzeczywistym, tj. o temperaturze, wilgotności powietrza, prędkości i kierunku wiatru, widoczności. W Łodzi utworzone zostanie także Centrum Zarządzania Monitoringiem umożliwiające współpracę policja, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy inżyniera miasta. Projekt ma się zakończyć w grudniu 2013 roku.

W sumie dofinansowanie unijne pochodzące z oszczędności uzyskało m.in. 10 projektów drogowych o wartości ponad 90 mln zł (58 mln dofinansowania), osiem projektów dot. e-usług publicznych o wartości prawie 14 mln zł (ponad 11,5 mln z UE) czy cztery projekty dot. infrastruktury kulturalnej wartych ponad 15 mln zł, w tym ponad 7,5 mln zł unijnego dofinansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.