PARTNER PORTALU
  • BGK

102 mln zł dla Wielkopolski na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

  • pt    5 marca 2014 - 15:22

Ponad 88 km kanalizacji, 20 przepompowni ścieków, modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Mosina – to inwestycje jakie będzie można poczynić w Wielkopolsce za unijne pieniądze.
Komisja Europejska potwierdziła właśnie dofinansowanie w wysokości ponad 102 mln zł dla dużego projektu z zakresu gospodarki wodno-ściekowej realizowanego na terenie województwa wielkopolskiego.

W ramach inwestycji na terenie aglomeracji Kórnik i Poznań wybudowanych zostanie łącznie ponad 88 km kanalizacji sanitarnej oraz 20 przepompowni ścieków. Dzięki temu z dostępu do kanalizacji będzie mogło korzystać prawie 10 tys. mieszkańców regionu, którzy do tej pory nie mieli takiej możliwości.

Realizacja projektu obejmuje również modernizację i rozbudowanie oczyszczalni ścieków Mosina. Planowana jest budowa niemal całkowicie nowej części mechanicznej, biologicznej i osadowej. Wprowadzone zostaną istotne zmiany jakościowe w technologii oczyszczania ścieków (rezygnacja z sedymentacji wstępnej i zastosowanie bioreaktorów, czyli komór osadu czynnego).

Projekt pn. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap III realizowany jest na terenie powiatu poznańskiego oraz w mieście Poznaniu. Roboty budowlane wykonywane będą w 4 miejscowościach: Suchy Las, Daszewice, Kamionki oraz Puszczykowie.

Jest to jeden z czterech etapów kompleksowego przedsięwzięcia realizowanego na terenie Wielkopolski i mającego na celu ochronę zasobów wodnych, poprawę jakości środowiska oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do sieci kanalizacji sanitarnej. Wszystkie z nich finansowane są z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Beneficjent - firma Aquanet S.A. z Poznania - na realizację ww. projektu otrzymał dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Priorytetu I - Gospodarka wodno-ściekowa Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 246 mln zł. Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej to ponad 102 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.