PARTNER PORTALU
  • BGK

105,5 mln euro dla powodzian

  • PAP    6 kwietnia 2011 - 13:45
105,5 mln euro dla powodzian

Parlament Europejski poparł przyznanie 182,4 mln euro z Funduszu Solidarności jako rekompensatę skutków zeszłorocznych powodzi dla sześciu krajów. 105,5 mln euro z tej kwoty ma trafić do Polski.
By środki rzeczywiście trafiły do Polski, potrzebne jest jeszcze techniczne uzgodnienie między Radą UE a Komisją Europejską, czy środki będą pochodzić z niewykorzystanej rezerwy z 2010 czy 2011 r.

– Bardzo się cieszę, że ponad 182 mln euro wreszcie trafi do 6 poszkodowanych krajów. Mam nadzieję, że Rada i Komisja Europejska przychylą się do apelu PE i sfinansują środki na Fundusz Solidarności z nadwyżki budżetu UE z 2010” – powiedziała PAP sprawozdawczyni PE ds. budżetu za rok 2011 Sidonia Jędrzejewska (PO).

Chodzi o wypłatę 182 mln euro, w tym 105 mln euro dla Polski, z Funduszu Solidarności na pokrycie szkód spowodowanych powodziami w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rekompensata – choć formalnie przyznana przez Komisję Europejską już w ubiegłym roku – blokowana była dotychczas przez kilku ministrów finansów, którzy sprzeciwili się zaproponowanemu przez KE najprostszemu sposobowi pozyskania pieniędzy na pokrycie strat – przez zwiększenie składek państw w 2011 roku.

Jako powód wskazywali na kryzys, który zmusza do cięć budżetowych. Po miesiącach negocjacji, węgierska prezydencja znalazła wyjście z tej patowej sytuacji i zaproponowała, by środki pochodziły z tzw. negatywnej rezerwy, polegającej na zadłużaniu budżetu UE na maksymalnie 200 mln euro. Kwota, która zostanie wykorzystana w ramach tej rezerwy, musi zostać pokryta pod koniec danego roku środkami z niewykorzystanych linii budżetowych, ponieważ budżet UE nie może mieć deficytu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.