PARTNER PORTALU
  • BGK

11 mln zł na klasztor w Supraślu

  • PAP    4 kwietnia 2012 - 12:56

Prawosławny klasztor w Supraślu k. Białegostoku dostanie 1,9 mln zł dofinansowania z resortu kultury, z przeznaczeniem na zaplanowane inwestycje.
Ma tam powstać m.in. aula na koncerty muzyki cerkiewnej, miejsca noclegowe dla turystów i pielgrzymów oraz pracownie.

Szacowana wartość całego projektu to 11 mln zł, z czego 8,3 mln zł to pieniądze unijne, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (zabierz głos/oceń marszałka). Prace inwestycyjne mają zacząć się w połowie roku.

Tamtejszy męski monaster, zwany też Supraską Ławrą, ma ponad pięćset lat. Jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce.

Od kilku lat działa tam Muzeum Ikon, placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta), w zabudowaniach mieści się też Akademia Supraska, wzorowana na podobnych placówkach europejskich, której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o prawosławiu, ale także dialog ekumeniczny.

Teraz klasztor chce odrestaurować pozostałą część zabudowań. Aula ma służyć do koncertów muzyki cerkiewnej czy występów kameralnych, miejsca noclegowe – odwiedzającym to miejsce pątnikom i turystom. Ci ostatni będą musieli akceptować jednak regułę klasztorną.

O przekazaniu klasztorowi ministerialnej promesy na dodatkowe 1,2 mln zł poinformował w środę podlaski poseł Robert Tyszkiewicz (PO).

Informację potwierdza centrum informacyjne resortu. Jak napisano w komunikacie, minister Bogdan Zdrojewski wyraził zgodę na zwiększenie promesy klasztoru w Supraślu na zrealizowanie przygotowywanego projektu, o kwotę 1,2 mln zł.

Wraz z wcześniej zadeklarowanymi przez resort pieniędzmi, daje to kwotę 1,9 mln zł dofinansowania projektu pod nazwą „Rewitalizacja części zabytkowych pomieszczeń klasztornych na potrzeby turystyczne – część programowa Akademii Supraskiej” – poinformowało centrum informacyjne ministerstwa.

Już przed rokiem zarząd województwa podlaskiego przyznał na inwestycję w klasztorze w Supraślu 8,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w ramach projektów na rozwój atrakcyjności turystycznej regionu.

„Pieniądze z ministerstwa pozwalają nam zbudować montaż finansowy na cały projekt” – powiedział doradca klasztoru ds. unijnych Mariusz Nikiciuk. Powiedział też, że kończy się przygotowanie dokumentacji całej inwestycji. Są plany, by do końca tego kwartału ogłosić przetarg tak, by prace mogły zacząć się na początku wakacji. Ich zakończenie planowane jest na 2013 rok. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.