PARTNER PORTALU
  • BGK

113,1 mln euro na wspólne inwestycje samorządów na Warmii i Mazurach

  • PAP    9 kwietnia 2014 - 17:39
113,1 mln euro na wspólne inwestycje samorządów na Warmii i Mazurach

113,1 mln euro mają do dyspozycji samorządy Olsztyna oraz Elbląga i Ełku na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Chodzi o przedsięwzięcia finansowane z unijnych pieniędzy, a realizowane wspólnie przez większe miasta i związane z nimi sąsiadujące gminy.
Według przedstawionego przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Warmia i Mazury 2014-20, Olsztyn wraz z okolicznymi samorządami na wspólne inwestycje będzie miał do dyspozycji 58,4 mln euro.

Zarząd województwa zdecydował, że oprócz miasta wojewódzkiego do programu wspólnych inwestycji włączy subregiony Elbląga i Ełku. Elbląg i sąsiadujące z nim samorządy gminne będą mogły wykorzystać na inwestycje 36,8 mln euro, natomiast Ełk wraz z wiejską gminą Ełk może przeznaczyć 17,9 mln euro - poinformował marszałek województwa Jacek Protas.

Olsztyn za unijne pieniądze chce przebudować większe ulice w mieście, np. ulicę Partyzantów, która prowadzi do głównego dworca kolejowego oraz prowadzącą przez Śródmieście ulicę Pieniężnego i znajdujący się na niej most św. Jakuba nad rzeką Łyną. Samorząd zaplanował także przebudowę wiaduktu kolejowego, łączącego dwie dzielnice miasta, przewiduje również zakup tramwajów i autobusów ekologicznych, chce przebudować regionalne centrum bezpieczeństwa i system ostrzegania na jeziorach. Ościenne gminy: Dywity, Jonkowo, Barczewo, Gietrzwałd, Stawiguda i Purda chcą modernizować lokalne drogi, dzięki którym mieszkańcy dojadą do Olsztyna.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka elbląskiego urzędu miasta Monika Borzdyńska, Elbląg zamierza przeznaczyć unijne pieniądze na modernizację i wyposażenie w nowy sprzęt trzech elbląskich szpitali. Za 9 mln zł szpital wojewódzki w Elblągu chce wyposażyć oddział onkologiczny, za 15 mln zł szpital miejski planuje zbudować dwa nowe oddziały pulmonologiczny i geriatryczny, a szpital specjalistyczny za 20 mln chce zbudować blok operacyjny. Unijne wsparcie ma także służyć rewitalizacji Wyspy Spichrzów leżącej na rzece Elbląg. Ma tam powstać m.in. bulwar nabrzeżny. Elbląg zawarł porozumienie z 5 samorządami - gminami wiejską Elbląg, Milejewo, Młynary, Tolkmicko oraz dodatkowo z powiatem elbląskim.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział PAP, że za pieniądze unijne w mieście zagospodarowane zostaną tereny poprzemysłowe i powojskowe. "Na nieużytkach powstaną skwery, ścieżki rowerowe, chcemy także wzbogacić ekspozycję Muzeum Historycznego Miasta Ełku m.in. rozbudowując część związaną z kolejnictwem" - powiedział PAP prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Wspólnie z gminą wiejską Ełk poprawione będą lokalne drogi.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów przewidziany przez Komisję Europejską. Ma on skłonić sąsiadujące ze sobą gminy do współpracy, aby mogły one realizować wspólne projekty, których oddziaływanie wykracza poza granice administracyjne pojedynczych samorządów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.