PARTNER PORTALU
  • BGK

120 mln na turystyczne klastry Polski Wschodniej

  • PAP    29 maja 2014 - 16:10
120 mln na turystyczne klastry Polski Wschodniej

W Programie Rozwoju Polski Wschodniej w latach 2014-2020 branża turystyczna będzie miała 120 mln euro do wykorzystania przez klastry turystyczne - poinformował na konferencji turystycznej w Augustowie Przemysław Żukowski z ministerstwa infrastruktury i rozwoju.
W Augustowie odbywa się dwudniowa konferencja pt. Kierunki rozwoju miast turystycznych w latach 2014-2020". Ok. 200 osób z branży turystycznej, samorządów oraz przedsiębiorców dyskutuje o szansach i barierach w rozwoju miast, przedsiębiorstw turystycznych oraz uzdrowiskowych. Na konferencję przyjechali m.in. przedstawiciele Sandomierza, Ciechocinka, Kołobrzegu czy Szklarskiej Poręby.

Żukowski poinformował podczas spotkania, że w nowej perspektywie tylko z programu Polska Wschodnia, który obejmuje województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, będzie do wykorzystania przez klastry turystyczne 120 mln euro.

"Potrzebne są dobre produkty turystyczne. Trzeba połączyć się w klastry, przygotować projekt i sprzedawać takie produkty" - powiedział Żukowski. Dodał, że pieniądze będzie można wykorzystać na inwestycje turystyczne, marketing oraz polepszanie standardów obsługi turystycznej.

Burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski powiedział, że właśnie z takich funduszy i w kooperacji z innymi partnerami będzie korzystał. "Doskonale wiemy, że pieniądze będą +w innym miejscu+, trzeba się przekierować i my przygotowujemy się do tego, by tworzyć nowe pomysły turystyczne" - dodał Kożuchowski.

Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich prof. Tadeusz Markowski powiedział na konferencji, że miasta muszą dobrze przygotować się do pozyskiwania środków z nowej perspektywy unijnej oraz muszą mieć świadomość, że po 2020 roku już takich funduszy nie będzie. "Dlatego należy dobrze wykorzystywać czas na badania, w jakim kierunku mają iść miasta, trzeba mieć nowe pomysły. Wiele miast takich szans nie wykorzystuje, ale są takie jak Bełchatów czy Uniejów, które świetnie sobie radzą" - dodał Markowski.

Burmistrz Kożuchowski powiedział, że Augustów to z jednej strony miasto, które stawia na turystów, ale musi myśleć także o nieuciążliwym przemyśle. Dodał, że miasto niedługo wyznaczy dwie strefy przemysłowe o pow. 90 ha poza turystyczną częścią. Jedna ma znajdować się tuż przy obwodnicy Augustowa.

Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko powiedział na konferencji, że miasta muszą rozwijać się wielofunkcyjnie, muszą dodatkowo stawiać na nieuciążliwą produkcję kojarzącą się z turystyką, na usługi medyczno-uzdrowiskowe, innowacyjne technologie, ale także na tradycyjne usługi lokalne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.