PARTNER PORTALU
  • BGK

125 mln zł na siedzibę katowickiej orkiestry

  • PAP    14 października 2010 - 17:45
125 mln zł na siedzibę katowickiej orkiestry

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia będzie mieć nową siedzibę. Najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce powstanie na teranie zlikwidowanej kopalni w Katowicach.
O dofinansowaniu z unijnych środków budowy nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zdecydował minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wartość dofinansowania to ponad 122 mln zł. 
Poinformował o tym w czwartek w Katowicach prezydent miasta Piotr Uszok. Przypomniał, że miasto będzie współfinansować tę inwestycję kwotą ponad 130 mln zł. Jej łączna wartość to ok. 260 mln zł. Unijne wsparcie pochodzi z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

Do końca roku ma powstać projekt wykonawczy, potem ogłoszony zostanie przetarg. Prace budowlane mogą się rozpocząć wiosną przyszłego roku, zakończenie inwestycji jest planowane na 2013 r.

Gmach stanie w centrum Katowic, na terenie zlikwidowanej kopalni "Katowice". Wewnątrz znajdzie się sala koncertowa na ok. 1800 słuchaczy zaprojektowana według schematu "pudełko w pudełku". W ramach przygotowań do budowy powstał już model akustyczny jej wnętrza, wykonany w skali 1:10. Japońska firma, która odpowiada za akustykę przyszłej sali, wykonała model wnętrza z materiałów, które użyte zostaną przy budowie prawdziwego obiektu. Są też m.in. miniatury foteli, modele widzów i ruchome elementy akustyczne.

Nowa siedziba katowickiej orkiestry ma nawiązywać do śląskiej architektury. Elewacja budynku będzie pokryta cegłą, a wzorem Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach - wnęki okienne zostaną pomalowane na czerwono. Gmach ma być jednym z głównych atutów Katowic, starających się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Budynek, poza całym zapleczem potrzebnym do działalności orkiestry, ma na co dzień przyciągać miłośników muzyki. Dlatego w gmachu znajdzie się też m.in. restauracja, sklep z wydawnictwami muzycznymi, sala zabaw muzycznych dla dzieci oraz klub jazzowy.

Przed gmachem powstanie plac z fontanną, która w zimie będzie zmieniać się w lodowisko. Będą tam też organizowane imprezy plenerowe, a zieleń drzew i trawników ma sprzyjać wypoczynkowi. Do budynku będzie też przylegać dwuhektarowy park, a gmach orkiestry zostanie połączony kładką z planowanym obok budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W pobliżu będzie też nowa siedziba Muzeum Śląskiego.

Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach jest jedną z wiodących polskich orkiestr, jej początki sięgają 1935 roku. Obecnie ma swoją siedzibę w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek w Katowicach. Budynek został zbudowany z myślą o partyjnych zjazdach, akustyka sali pozostawia wiele do życzenia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.