PARTNER PORTALU
 • BGK

127 mln zł na ekologiczne inwestycje

 • PAP    5 grudnia 2011 - 11:15
127 mln zł na ekologiczne inwestycje

Systemy segregacji śmieci i urządzeń do ogrzewania wykorzystujących biomasę lub ciepło z ziemi – takie m.in. inwestycje w wiejskich gminach na Lubelszczyźnie uzyskały 127 mln zł dofinansowania z UE.
Dotacje zostały przyznane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Samorząd województwa lubelskiego (zabierz głos/oceń marszałka województwa) podpisał z przedstawicielami samorządów lokalnych 119 umów obejmujących łącznie 127 mln zł dofinansowania. To efekt drugiego naboru wniosków do programu na Lubelszczyźnie. W pierwszym podpisano 171 umów na łączną kwotę pomocy 350 mln zł.

„Nie wyobrażam sobie, jeśli mówimy o zrównoważonym rozwoju, kiedy tak duże pieniądze inwestowane są w drogi, komunikację, naukę, żeby wieś była bez inwestycji” – powiedział wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Najwięcej inwestycji w ramach PROW na Lubelszczyźnie dotyczy budowy systemów wodociągów i kanalizacji – m.in. przydomowych oczyszczalni ścieków, systemów kanałów odprowadzania ścieków. Kolejna duża grupa projektów to budowa w gminach i na wsiach systemów selektywnej zbiórki odpadów – kupowane są urządzenia do segregacji odpadów, śmieciarki czy pojemniki.

Dofinansowanie otrzymało też kilka projektów zastosowania nowoczesnych metod ogrzewania przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Taki system pomp ciepła, wykorzystujących ciepło z głębi ziemi, powstanie w gminie Ruda Huta w budynku tamtejszego Zespołu Szkół.

„To kolejna inwestycja w naszej gminie z zakresu źródeł odnawialnych. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę ponad 500 zestawów solarnych do ogrzewania wody, większość z nich zamontowana jest na prywatnych domach jednorodzinnych. Inwestycja była dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego” – powiedział wójt gminy Ruda Huta Kazimierz Smal.

Gmina ta w ramach PROW otrzymała także dofinansowanie na budowę fragmentu kanalizacji dla miejscowości Ruda Huta oraz na zakup sprzętu do segregacji odpadów. Trzy projekty będzie też realizować gmina Podedwórze. Rozbudowany zostanie system kanalizacji, zakupione będą pojemniki na selektywną zbiórkę śmieci, a w budynku, w którym mieści się urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej, biblioteka i poczta, zostaną zamontowane urządzenia do ogrzewania go przy wykorzystywaniu biomasy.

W sumie na wszystkie te projekty gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 1,1 mln zł. „Bez tych pieniędzy te sprawy nie byłyby ruszone. Dzięki nim mieszkańcy mają rozwiązany problem m.in. ścieków i odpadów” – powiedział wójt gminy Podedwórze Krzysztof Chilczuk. Jak dodał, nowy system ogrzewania budynku gminy zastąpi ten na węgiel i będzie bardziej ekologiczny i oszczędny. Sosnowski uważa, że w następnych naborach wniosków o dofinansowanie w ramach PROW na Lubelszczyźnie powinno być więcej projektów związanych z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. „Tu wciąż mamy niedoinwestowanie” – powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Chełmianin N, 2011-12-05 17:50:48

  Niedouczony zakompleksiony Marcinku uważaj co i jak piszesz synonim Lubelszczyzna nie jest przenośnią na określenie województwa i nie podnoś głosu wobec nauki i rządzących. Przeczytaj rządzących i zrozumiesz,że tkwisz w niewiedzy..KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. ...DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 śierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.  rozwiń
 • Marcin, 2011-12-05 17:10:11

  Pani kochana zaraz Panią posądzę o dyskryminację Polski wschodniej. Nie ma się czego Pani czepić, to niech się Pani czepi prądu. Słowo "lubelszczyzna" tutaj zostało zastosowane w przenośni, jako region i okolice woj. lubelskiego. Proszę nie łapać za język bo może go Pani sama stracić. ...Artykuł ma na celu zaznaczyć potrzebę inwestowania w ochronę środowiska jak i w OZE. Także ukazuje gdzie pieniądze z dotacji unijnych trafiają. Tyle na ten temat.  rozwiń
 • Chełmianin N, 2011-12-05 13:07:57

  Panie niedouczony Sosnowski doucz się, wpierw znajdź swoją Lubelszczyznę za nim coś mądrego powiesz.RADA JĘZYKA POLSKIEGO przy POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku nr pisma RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyr...az ten postwał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna, wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.  rozwiń