PARTNER PORTALU
  • BGK

14,5 mln euro z Unii Europejskiej na scalanie gruntów

  • PAP/JL    30 marca 2016 - 07:05
14,5 mln euro z Unii Europejskiej na scalanie gruntów

14,5 mln euro dostaną z Unii Europejskiej podlaskie samorządy na scalanie gruntów. Fot. Pixabay.com

14,5 mln euro mogą zdobyć z Unii Europejskiej podlaskie samorządy na scalanie gruntów.
Pieniądze pochodzą z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich. Wnioski będzie można składać od 22 kwietnia do 6 maja – informuje urząd marszałkowski w Białymstoku.

Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski podkreśla, że w tym czasie swoje wnioski powinny złożyć wszystkie zainteresowane samorządy. Przekonuje, że warto się starać o te pieniądze, bo można dostać dofinansowanie w wysokości 100 proc. kosztów projektu. Pieniądze będą refinansowaniem danego zadania.

Potrzeby jeśli chodzi o scalanie gruntów w Podlaskiem wciąż są duże, grunty są rozdrobnione, w wielu miejscach nie ma wyznaczonych dróg dojazdowych do pól. Scalanie gruntów pozwala porządkować te kwestie.

Za pieniądze z poprzednie edycji programu udało się scalić ponad 11,3 tys. ha. W zdecydowanej większości dotyczyło to użytków rolnych, w znacznie mniejszym gruntów leśnych. Kwota przeznaczona na ten cel z Unii Europejskiej była identyczna jak w bieżącym programie – 14,5 mln euro.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreśla, że scalanie gruntów rolnych jest ważne zarówno z punktu widzenia funkcjonowania gospodarstw rolnych, bo poprawia dojazdy do pól, ale także pozwala przygotować dokumentacje pod inwestycje na drogach lokalnych, wiejskich, które łączą się z gruntami rolnymi.

– Liczymy, że dzięki temu poprawimy infrastrukturę drogową, ale też przede wszystkim funkcjonowanie gospodarstw – mówi Jerzy Leszczyński.

Z obecnego programu, w części za którą odpowiadają samorządy województw, Podlaskie ma do dyspozycji ok. 36 mln euro. W trakcie rozstrzygania jest pierwszy konkurs. Dotyczy modernizacji dróg lokalnych na terenach wiejskich. Samorządy mogą zdobyć 105 mln zł. Wpłynęło 280 wniosków na sumę 260 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: