PARTNER PORTALU
  • BGK

14,5 mln zł na lubelskie targowiska

  • PAP    20 lipca 2012 - 13:43
14,5 mln zł na lubelskie targowiska

17 nowoczesnych targowisk, na których swoje produkty będą mogli sprzedawać rolnicy, powstanie na Lubelszczyźnie w ramach programu „Mój Rynek”.
Samorządy otrzymają na ten cel ponad 14,5 mln zł dofinansowania.

„Dzięki tym targowiskom skróci się droga od producenta do konsumenta, który będzie mógł kupować produkty zdrowe, świeże i tańsze. Jest to też szansa dla rynku zbytu dla niedużych gospodarstw, producentów produktów regionalnych, których jest na Lubelszczyźnie wielu” – powiedział w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Program „Mój Rynek” dotyczy budowy targowisk w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców i jest finansowany z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013 r. Gminy mogą uzyskać maksymalnie 1 mln zł dofinansowana na budowę targowiska lub modernizację istniejącego. Wymagany wkład własny gminy to 25 proc. kosztów inwestycji.

Na Lubelszczyźnie o dotację wnioskowało 19 samorządów, dwa wnioski odrzucono ze względów formalnych. Spośród tych, które otrzymały dofinansowanie, 10 samorządów chce rozbudować i zmodernizować istniejące targowiska. Nowe targowiska zostaną zbudowane w Biłgoraju, Niemcach, Dołhobyczowie, Hrubieszowie, Ludwinie, Turce i Piaskach.

Zmodernizowane ma być m.in. targowisko miejskie w Parczewie, gdzie targ odbywa się dwa razy w tygodniu. „Każdorazowo na targu jest około 200 osób handlujących, w większości rolników. Targowisko obsługuje przede wszystkim mieszkańców powiatu, ale nie tylko. Ten program to bardzo dobry pomysł, żeby jeszcze bardziej ucywilizować ten handel” – powiedział burmistrz Parczewa Paweł Kędracki.

Targowisko ma spełnić określone standardy techniczne i sanitarne. Co najmniej połowa jego powierzchni handlowej ma być zadaszona. Mają być na nim odpowiednio oznaczone sekcje sprzedaży (np. warzywa, owoce, mięso, nabiał), a handel produktami rolno – spożywczymi powinien zajmować co najmniej połowę powierzchni. Targowisko ma być oświetlone, podłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej. Powinno też mieć odpowiednią liczbę miejsc parkingowych.

Program „Mój Rynek” ma na celu stworzenie rolnikom możliwości sprzedaży produktów bezpośrednio klientom. Samorząd województwa lubelskiego otrzymał z programu ponad 17 mln zł na dotacje dla samorządów. „Zostaje nam jeszcze około 3 mln zł. Prawdopodobnie przeprowadzimy jeszcze jeden nabór wniosków” – zaznaczył Hetman.

W całym kraju w ramach programu „Mój Rynek” ma powstać około 300 nowoczesnych targowisk.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.