PARTNER PORTALU
  • BGK

14,8 mln zł z Unii na muzeum w Sierpcu

  • PAP    4 lipca 2011 - 12:39
14,8 mln zł z Unii na muzeum w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, które do 2014 r. zamierza wybudować nowoczesne centrum kulturalno-rekreacyjne, otrzyma 14,8 mln zł unijnego wsparcia.
Decyzję o dofinansowaniu inwestycji podjął zarząd województwa mazowieckiego. Jak poinformował w poniedziałkowym komunikacie mazowiecki urząd marszałkowski, projekt przewiduje budowę na obszarze 3,5 tys. metrów kw. kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego z zespołem basenów, hotelem, restauracją oraz salą koncertowo-konferencyjną.

Wartość całej inwestycji, która realizowana będzie w partnerstwie z gminą i miastem Sierpc, tamtejszą Państwową Szkołą Muzyczną oraz Teatrem Dramatycznym w Płocku, wynosi prawie 62 mln zł.

Obiekt będzie się składał z pięciu części. Trzy z nich, jako elementy dominujące, nawiązywać będą swoim kształtem do dawnych wiejskich stodół. Połączenia między nimi, czyli kolejne dwa elementy, ukryte zostaną pod zielonymi tarasami pokrytymi trawą. Dzięki temu obiekty nie będą wyróżniały się z otoczenia – lasu i istniejących zabudowań skansenu.

Zgodnie z projektem, wybudowane zostaną obiekty nowe sportowe i usługowe, w tym m.in. fitness club, siłownia, jacuzzi, sala internetowa, salon fryzjerski, solarium i kręgielnia.

Dzięki inwestycji zwiększy się baza noclegowa na terenie muzeum, a w nowoczesnej sali koncertowo-konferencyjnej będą mogły odbywać się sympozja oraz konferencje, także międzynarodowe.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach muzeum wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma, stanowiących przykłady typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z XIX i XX wieku.

W maju 2008 r. na terenie placówki otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy: amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów.

W czerwcu 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w którym m.in. kręcone były sceny do filmów „Szwadron”, „Pan Tadeusz, „Ogniem i mieczem”, odwiedza każdego roku kilkadziesiąt tysięcy turystów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.