PARTNER PORTALU
  • BGK

141 mln zł z Unii na budowę hali w Gliwicach

  • PAP    21 lipca 2011 - 14:36
141 mln zł z Unii na budowę hali w Gliwicach

Polimex-Mostostal wygrał przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej „Podium” w Gliwicach. W przetargu zaoferował ok. 294,3 mln zł, cena kosztorysowa opiewała na ok. 365 mln zł.
Wyniki przetargu władze miasta przedstawiły podczas czwartkowej konferencji prasowej. Polimex-Mostostal złożył drugą pod względem ceny ofertę. Tańsza o kilkanaście milionów złotych propozycja greckiego wykonawcy została odrzucona z powodu niewystarczającego – według miasta – uzupełnienia dokumentacji.

W przetargu uczestniczyło 11 firm, w tym cztery zagraniczne. Osiem ofert zostało zakwalifikowanych, jako nadające się do rozpatrzenia – wszyscy oferenci byli wzywani do uzupełnienia dokumentów.

Ofertę Polimeksu-Mostostal wskazano do ewentualnego podpisania umowy – jeśli będzie to możliwe po przeprowadzeniu procedury odwoławczej.

„Podium” ma być jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce, w której będą organizowane duże koncerty muzyczne, targi branżowe i wielkie imprezy sportowe.

Wewnątrz, oprócz hali na 15 tys. osób (w przypadku koncertów do 20 tys.), znaleźć się ma mniejsza sala, która – w zależności od rodzaju imprezy – pomieści 1,2 – 3 tys. widzów. Całość dopełni centrum fitness i odnowy biologicznej oraz lokale gastronomiczne. Obiekt stanie w miejscu niszczejącego stadionu XX-lecia w Gliwicach.

Projekt wzbudził kontrowersje ze względu na potencjalną konkurencję ze znajdującą się w Katowicach halą Spodek. Władze Gliwic są jednak zdecydowane zbudować halę, którą Górnośląski Związek Metropolitalny, skupiający 14 miast Śląska i Zagłębia, uznał za jedno z najważniejszych przedsięwzięć w regionie.

Od kilku lat istnieje już projekt „Podium”, w maju ub. roku miasto podpisało umowę na inżyniera kontraktu.

„Podium” jest zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego, jako jedno z trzech największych przedsięwzięć zakwalifikowanych w regionie do unijnego dofinansowania.

Dotacja UE ma wynosić 141 mln zł. Szczegółowy wniosek o unijne środki władze miasta przesłały do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w lutym 2009 r.

Urzędnicy marszałka m.in. zgłaszali wątpliwości, czy projekt podlega zasadom pomocy publicznej, jako że władze Gliwic zaplanowały przekazanie gotowej hali w zarząd spółce miejskiej. Po wydaniu pozytywnej oceny na etapie polskim, projekt – ze względu na swoją skalę – trafił do Komisji Europejskiej.

Gliwice czekając na decyzję KE, prowadzą proces inwestycyjny. Prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta) mówił w czwartek, że cena zaoferowana przez wykonawcę – znacznie niższa niż kosztorysowa – oznacza oszczędności dla miasta. Jak zaznaczył, 141 mln zł unijnego dofinansowania nie jest zagrożone.

Pozostałe środki miasto ma zapewnić z dochodów bieżących oraz z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Gliwice, których samorządowcy deklarują bardzo dobrą płynność finansową, mają już podpisaną umowę kredytową z EBI.

Wykonawca nowej hali „Podium” będzie miał 27 miesięcy na realizację zadania, licząc od daty zawarcia umowy. Zamówienie obejmuje m.in.: budowę budynku hali oraz parkingów i zjazdów oraz zagospodarowanie terenu.

Polimex-Mostostal w Gliwicach kończy obecnie budowę dziesięciotysięcznego stadionu miejskiego, na którym m.in. mają występować piłkarze pierwszoligowego klubu Piast Gliwice.

Jego kosztorysowa cena wynosiła ok. 85 mln zł, spółka wygrała przetarg z ceną ok. 54 mln zł. Stadion ma być gotowy w najbliższych tygodniach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.