PARTNER PORTALU
  • BGK

150 mln euro na kredyty dla samorządów

  • PAP    10 stycznia 2013 - 17:59
150 mln euro na kredyty dla samorządów

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał PKO BP 150 mln euro kredytu. Pieniądze mają trafić na finansowanie inwestycji samorządów, m.in. dot. budowy i modernizacji infrastruktury. Samorządy mogą sfinansować dzięki tym środkom do 50 proc. wartości projektów.
"Polski sektor samorządowy znacząco się rozwinie dzięki częściowemu finansowaniu przez EBI inwestycji dotyczących zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, zrównoważonego transportu miejskiego, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej" - napisano w poniedziałkowym komunikacie EBI.

Jak powiedziała Monika Floriańczyk z biura prasowego PKO BP, przedmiotem finansowania w ramach linii kredytowej EBI mogą być projekty inwestycyjne związane z budową i modernizacją infrastruktury lokalnej, ochroną środowiska, ochroną zdrowia i oświatą.

"Kredyty w ramach oferty mogą zostać przeznaczone również na współfinansowanie projektów unijnych. Ponadto klienci mogą pozyskać środki na preferencyjnych warunkach cenowych, w zakresie oprocentowania. Całkowity koszt projektu musi się mieścić w przedziale 40 tys. - 25 mln euro, a finansowanie środkami pochodzącymi z EBI nie może przekroczyć 50 proc. wartości projektu" - powiedziała.

Dodała, że to już trzecia umowa PKO BP z EBI. W 2004 r. polski bank uzyskał linię kredytową na kwotę 100 mln euro, a w 2009 r. na 150 mln euro. "Zainteresowanie kredytami współfinansowanymi z linii EBI było bardzo duże. Obydwie linie zostały w pełni wykorzystane" - podkreśliła Floriańczyk.

Jak poinformowała, ze środków drugiej linii sfinansowanych zostało ponad 100 samorządowych projektów inwestycyjnych oraz ponad 1700 projektów realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. "Obecna umowa kierowana jest do klientów z sektora samorządowego" - wskazała.

EBI poinformował, że w 2012 r. przyznał linie kredytowe w Polsce przez 15 pośredników, z czego pięć to firmy leasingowe działających zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym.

"Dzięki liniom kredytowym EBI, polskie banki mogą udzielić finansowania długoterminowego, co nie zawsze jest łatwo dostępne na rynku krajowym. Wsparcie EBI wpłynie pozytywnie nie tylko na dostępność długoterminowego finansowania, ale także na wysokość całkowitych kosztów finansowania. Kredyty inwestycyjne będą bowiem udzielane na preferencyjnych warunkach cenowych" - wskazano w komunikacie europejskiego banku.

EBI jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 27 państw członkowskich UE. Jak podano w komunikacie EBI, jego głównym zadaniem jest wspieranie integracji, zrównoważonego rozwoju oraz spójności ekonomicznej i społecznej w krajach członkowskich UE poprzez "finansowanie solidnych inwestycji".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.