PARTNER PORTALU
  • BGK

16 mln zł na Centrum Dziedzictwa Szkła

  • PAP    3 lutego 2012 - 11:23
16 mln zł na Centrum Dziedzictwa Szkła

Ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości będą prezentowane w Centrum Dziedzictwa Szkła, które powstaje w Krośnie.
Otwarcie zaplanowano na początek czerwca. - Krosno (zabierz głos/oceń prezydenta) w kraju i za granicą najczęściej jest kojarzone ze szkłem. Dlatego też miasto postanowiło wykorzystać ten temat do swojej promocji turystycznej” – poinformował Dawid Iwaniec ze spółki zarządzającej powstającym centrum.

Przypomniał, że Krosno i okolice – zwane przez niektórych szklanym zagłębiem – są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego oraz pracowni artystycznych. Niektóre z nich, np. Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno”, pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.

– Centrum ma przypominać, że Krosno jest jednym z kluczowych ośrodków hutnictwa szkła na świecie, a tutejsze wyroby od pokoleń stanowią podstawowy element wyposażenia i wystroju tysięcy gospodarstw domowych – podkreślił Iwaniec.

W ramach projektu powstanie także piec szklarski, gdzie turyści samodzielnie będą mogli formować wyroby szklane. W mieście rozmieszczono już elementy architektury szklanej. Natomiast w galerii będą prezentowane najnowsze wyroby podkarpackich hut.

Realizacja projektu ma kosztować ok. 16 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.