PARTNER PORTALU
  • BGK

16 mln zł na wodociągi, kanalizację i solary na Mazowszu

  • aw    31 marca 2015 - 16:31
16 mln zł na wodociągi, kanalizację i solary na Mazowszu

Umowy na unijne dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz beneficjenci (fot.mazovia.pl

Zarząd woj. mazowieckiego podpisał we wtorek 31 marca pięć umów na wsparcie inwestycji z UE. Chodzi o uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie kilku gmin, budowę stacji uzdatniania wody oraz zakup kolektorów słonecznych.
Jakie inwestycje mogą liczyć na wsparcie?

1. Stacje uzdatniania wody w subregionie warszawsko-zachodnim

Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne pozyskało przeszło 4,5 mln zł z UE na poprawę jakości gospodarki wodnej na terenie gminy Lesznowola. W ramach projektu wybudowano stację uzdatniania wody w Łazach przy ul. Kwiatowej oraz przebudowano wodociąg.

Prace trwały od 2012 do 2014 roku. Planowo, do połowy czerwca br., zakończy się drugi etap realizacji projektu. Dotyczy on budowy drugiej stacji uzdatniania wody w Marysinie.

2. Solarne Łomianki

Już niedługo mieszkańcy Gminy Łomianki będą mogli korzystać z energii słonecznej. za sprawą kolektorów słonecznych. Inwestycja otrzymała unijne wsparcie w wysokości ponad 850 tys. zł. Zakupione w ramach projektu instalacje solarne będą wyposażone w płaskie kolektory słoneczne. Zostaną one zamontowane w 71 indywidualnych gospodarstwach domowych. Pozwoli to na wykorzystanie energii słonecznej do podgrzania ciepłej wody w domach.

Taki sposób ogrzewania wody pozwala bowiem na redukcję rocznych wydatków nawet o 60 proc.

3. W Grudusku Unia zwróci za kanalizację

Gmina Grudusk otrzyma unijne wsparcie w wysokości 734 tys. zł. na wykonaną już przez siebie inwestycję – budowy stacji uzdatniania wody oraz sieci kanalizacyjnej. Całkowita wartości inwestycji to 4 mln zł.

Nowa stacja uzdatniania wody w Grudusku wraz z dwoma zbiorniki retencyjnymi została zbudowana w 2010 r., w tym czasie zmodernizowano również dwie studnie głębinowe. Do stacji prowadzi bezpośredni zjazd z drogi wojewódzkiej nr 544, wykonany również w ramach tego projektu.

W ramach inwestycji wybudowano sieci kanalizacyjne w Grudusku i na terenie gminy. Z Gruduska kanalizacja została poprowadzona do Kołak Małych i Kołak Dużych, w których wybudowano przepompownie ścieków. W tych miejscowościach powstały także nowoczesne przydomowe oczyszczalnie (po 2 w każdej).

W sumie do sieci kanalizacyjnej zostały przyłączone 43 domostwa. Kolejna nić sieci została zbudowana w stronę Sokołowa i w samej miejscowości, łącznie wykonano 18 przyłączy. W samym Grudusku do kanalizacji podłączona została strefa produkcyjno-usługowo-handlowa z budynkami mieszkalnymi przy ul. Kolejowej i Konopnickiej.

W ramach inwestycji wykonano m.in. 14 przyłączy kanalizacji sanitarnej i 4 przepompownie ścieków. Ta sieć ma długość prawie 7 tys. metrów.

Po zakończeniu projektu (wrzesień 2014 r.) ponad połowa mieszkańców (ok. 2 tys.) gminy Grudusk ma kanalizację. W sumie do sieci przyłączonych jest ok. 459 gospodarstw. Łączna długość sieci kanalizacyjnej to ponad 25 km. Na terenie gminy funkcjonuje 9 pompowni ścieków, w tym 6 w samym Grudusku. W 2014 r. 29 gospodarstw korzystało z szamb przydomowych lub oczyszczalni przyzagrodowych.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.