PARTNER PORTALU
  • BGK

160 mln zł na rewitalizację miast na Mazowszu

  • AT    14 lipca 2011 - 12:13
160 mln zł na rewitalizację miast na Mazowszu

ZAKTUALIZOWANE. 15 lipca w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o finansowanie Funduszu Powierniczego JESSICA.
Dzięki pożyczce władze otrzymają unijne pieniądze na inwestycje z zakresu rewitalizacji, mieszkalnictwa czy też efektywności energetycznej. Mazowieckie otrzyma 160 mln zł, którą przeznaczy na rewitalizację miast. Urzędnicy podkreślają, że ze względu na to, iż Mazowsze przyśpieszyło wydawanie pieniędzy, otrzymało bonus z tzw. krajowej rezerwy wykonania.

Czytaj też: Jessica ułatwi rewitalizację miast.

Na konferencji dotyczącej podpisania umowy dowiedzieć się będzie można na jakie działania przeznaczone zostaną pieniądze. Pojawi się również informcja w jaki sposób i kiedy będą przyznawane, oraz kto będzie się mógł ubiegać o to wsparcie.

Czytaj też: JESSICA wdrażana pomyślnie.

Ostatecznym beneficjentami wsparcia będą mogły być m.in. samorządy lub podmioty z ich udziałem, przedsiębiorcy, szkoły wyższe, kościoły, spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe czy podmioty utworzone w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

 Pieniądze będą mogły być przeznaczone m.in. na renowację kamienic, rewitalizację terenów poprzemysłowych, tworzenie galerii komercyjnych w przestrzeniach poprzemysłowych, remonty rynków czy skwerów, a także na termomodernizację budynków, montaż solarów, wymianę oświetlenia miejskiego na bardziej energooszczędne.

 Rola menadżera Funduszu Powierniczego JESSICA powierzona zostanie Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu, który pełni obecnie rolę menadżera Funduszu Powierniczego JESSICA już w 15 regionach krajów UE. Po podpisaniu Umowy, Europejski Bank Inwestycyjny wraz z instytucją zarządzającą przystąpią do prac mających na celu wybranie Funduszu/y Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM), które będą przekazywać środki projektom miejskim. W pierwszym kwartale 2012 roku powinny zostać podpisane umowy operacyjne z wybranymi FROM-ami, co pozwoli na ogłoszenie naborów już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.