PARTNER PORTALU
  • BGK

168,3 mln z programu Kapitał Ludzki w podlaskim

  • PAP    13 lutego 2013 - 13:52
168,3 mln z programu Kapitał Ludzki w podlaskim

168,3 mln zł z UE z programu Kapitał Ludzki jest w br. do zdobycia w Podlaskiem - poinformowano w środę na konferencji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. 25 mln zł z tej sumy to dodatkowe środki przyznane regionowi na wsparcie bezrobotnych czy przedszkola.
Pieniądze w konkursach będą przeznaczone także m.in. na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, stypendia dla najzdolniejszych, szkolnictwo zawodowe, szkolenia dorosłych pracujących, promocję samozatrudnienia.

Dodatkowe środki, które Podlaskie dostanie wskutek oszczędności w programie Kapitał Ludzki na poziomie centralnym, będą przeznaczone na wsparcie bezrobotnych na regionalnym rynku pracy (5 mln zł), aktywizację zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. osób z wieku 50+ (10 mln zł) oraz 10 mln zł na rozbudowę, dostosowanie do potrzeb dzieci 3- i 4-letnich już istniejących oddziałów przedszkolnych, które funkcjonują przy szkołach podstawowych.

Elżbieta Romańczuk poinformowała, że w Podlaskiem jest 99 takich oddziałów przedszkolnych przy szkołach i to one będą mogły skorzystać z tych pieniędzy. Nie jest jeszcze znany termin tego konkursu.

W marcu zostanie natomiast ogłoszony konkurs, w którym najlepsze pomysły na biznes dostaną dotacje w wysokości do 40 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na ten cel przeznaczono 14 mln zł - poinformował członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski. Takiego konkursu nie było w 2012 r. "Jest duże oczekiwanie społeczne na takie dotacje" - mówił Cieślukowski.

Urząd szacuje, że dotacje może dostać w tym konkursie około 300 osób. Dotychczas z programu Kapitał Ludzki na własną działalność gospodarczą otrzymało w regionie dotacje (przyznawane przez urząd marszałkowski i Wojewódzki Urząd Pracy-PAP) ponad 4,3 tys. osób. Cieślukowski poinformował, że z badań monitorujących te podmioty wynika, że 80 proc. z nich pozostało na rynku i działa. Szczegółowa ocena będzie znana w 2013 r.

Dyrektorka departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Romańczuk powtórzyła wcześniejsze informacje, że preferowane w konkursie na dotacje będą osoby młode, poniżej 30-ego roku życia, ale także osoby niepełnosprawne.

Na przełomie lutego i marca zostanie natomiast ogłoszony konkurs na pomysły wyrównujące szanse edukacyjne uczniów mających utrudniony dostęp do edukacji. Przeznaczono na ten cel 16 mln zł.

W marcu ruszy także konkurs, w którym szkoły zawodowe będą mogły zdobyć pieniądze np. na wyposażenie specjalistycznych pracowni. Prawdopodobnie trafi na ten cel około 10 mln zł. W poprzednich wsparcie dostało ponad 80 szkół.

Z najnowszych danych urzędu marszałkowskiego wynika, że do końca 2012 r. z programu Kapitał Ludzki, w jego części, za którą odpowiada samorząd województwa, zakontraktowano łącznie ponad 967,3 mln zł, co stanowi 87,6 proc. regionalnej alokacji. Nie wszystkie ogłoszone w 2012 r. konkursy zostały już rozstrzygnięte. W trakcie kontraktowania jest jeszcze ponad 33,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.