PARTNER PORTALU
  • BGK

17,8 mln zł z Unii na centrum badań

  • PAP    3 października 2012 - 13:07
17,8 mln zł z Unii na centrum badań

Badania nad cukrzycą i nowotworami będą prowadzone w Centrum Badań Innowacyjnych, które dzięki 17,8 mln zł dotacji z UE zbuduje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Uczelnia podpisała umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia z programu Rozwój Polski Wschodniej. Oprócz budynku Centrum Badań Innowacyjnych powstanie również laboratorium bioinformatyki. Zostanie również zakupiona specjalistyczna aparatura badawcza, która trafi m.in. do Zakładu Toksykologii oraz Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych.

Jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Lech Chyczewski, inwestycja ma związek z tym, że uczelnia ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego przyznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego najlepszym ośrodkom badawczym.

Polskich naukowców zajmujących się badaniami nad chorobami cywilizacyjnymi, m.in. chorobą Alzheimera, cukrzycą, miażdżycą, nowotworami, wspierać będą najwyższej klasy specjaliści europejscy. Ma m.in. powstać międzynarodowe studium doktoranckie, gdzie będą mogli się kształcić doktoranci z kraju i zagranicy.

Uczelnia chce też powołać nowy kierunek kształcenia – biostatystykę, dziedzinę umożliwiającą m.in. analizę danych dla badań klinicznych i obserwacyjnych oraz projektowanie eksperymentów biologicznych. Kształcenie miałoby być oparte na wzorach belgijskich, które – jak podkreślił Chyczewski – należą w tej dziedzinie do najlepszych w Europie.

Budowa Centrum ma ruszyć w 2013 r. Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku na 14 kierunkach kształci się ponad 4,7 tys. studentów, w tym kilkuset z zagranicy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.