PARTNER PORTALU
  • BGK

17 mln na równe szanse w szkołach

  • PAP    25 sierpnia 2010 - 18:33
17 mln na równe szanse w szkołach

8,5 tys. uczniów ze 120 świętokrzyskich szkół skorzysta po wakacjach z dodatkowych lekcji języków obcych, informatyki i przedmiotów ścisłych. Ich placówki wzbogacą się o nowoczesne pomoce dydaktyczne. Wszystko dzięki 17 mln zł z unijnego programu Kapitał Ludzki.
Dla wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług dydaktycznych zostanie skierowane wsparcie finansowe do tych dziewcząt i chłopców, którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości zdobywania wiedzy i rozwijania uzdolnień jak ich lepiej sytuowani rówieśnicy. W środę w Kielcach podpisano umowy na realizację 52 wyrównawczych projektów edukacyjnych.

- Szkoły, zwłaszcza wiejskie, mają ograniczone możliwości pomagania uczniom, którzy z różnych powodów osiągają gorsze wyniki w nauce - ocenił nadzorujący wdrażanie programu Kapitał Ludzki w Świętokrzyskiem wicemarszałek Zdzisław Wrzałka. - Projekty finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pozwalają rozwiązywać te problemy; obejmują nie tylko dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, ale także wsparcie psychologiczne dla uczniów i doradztwo w zakresie wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodu - wyjaśnił.

Gmina Gowarczów będzie realizować dwuletni projekt "Moja szkoła - moją szansą", z którego skorzysta 210 uczniów dwóch szkół podstawowych i gimnazjum. Będą oni ponadprogramowo uczyć się angielskiego, niemieckiego i matematyki, otrzymają za darmo podręczniki, testy oraz zestawy ćwiczeń i przyrządów geometrycznych. Wyróżniający się w nauce wyjadą w nagrodę na 10-dniowy obóz językowy. Na urzeczywistnienie tych zamierzeń szkoła otrzyma prawie 400 tys. zł.

Z kolei w Złotej - w ramach projektu "Gimnazjum równych szans" - 80 uczniów na dodatkowym kursie angielskiego pozna zwyczaje i tradycje Wlk. Brytanii, USA, Kanady i Australii, spotka się z native speakerem i weźmie udział w olimpiadzie językowej. Zainteresowani nowymi technologiami i dziennikarstwem będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach multimedialnych i redagować gazetkę szkolną. Pomyślano też o kulturze fizycznej - zajęciach aerobiku, fitness, ćwiczeniach w siłowni, treningach piłki ręcznej, unihokeja i futbolu halowego. Przeznaczy się na to łącznie ponad 270 tys. zł.

Świętokrzyskie otrzyma w latach 2007-2013 z UE 317,5 mln euro na realizację projektów w ramach programu Kapitał Ludzki. W wyniku konkursów ogłoszonych w roku 2008 i 2009 dofinansowanych zostało kwotą prawie 35 mln zł ponad sto rozmaitych przedsięwzięć, adresowanych do ponad 26 tys. uczniów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: