PARTNER PORTALU
  • BGK

17 mln na równe szanse w szkołach

  • PAP    25 sierpnia 2010 - 18:33
17 mln na równe szanse w szkołach

8,5 tys. uczniów ze 120 świętokrzyskich szkół skorzysta po wakacjach z dodatkowych lekcji języków obcych, informatyki i przedmiotów ścisłych. Ich placówki wzbogacą się o nowoczesne pomoce dydaktyczne. Wszystko dzięki 17 mln zł z unijnego programu Kapitał Ludzki.
Dla wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług dydaktycznych zostanie skierowane wsparcie finansowe do tych dziewcząt i chłopców, którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości zdobywania wiedzy i rozwijania uzdolnień jak ich lepiej sytuowani rówieśnicy. W środę w Kielcach podpisano umowy na realizację 52 wyrównawczych projektów edukacyjnych.

- Szkoły, zwłaszcza wiejskie, mają ograniczone możliwości pomagania uczniom, którzy z różnych powodów osiągają gorsze wyniki w nauce - ocenił nadzorujący wdrażanie programu Kapitał Ludzki w Świętokrzyskiem wicemarszałek Zdzisław Wrzałka. - Projekty finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pozwalają rozwiązywać te problemy; obejmują nie tylko dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, ale także wsparcie psychologiczne dla uczniów i doradztwo w zakresie wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodu - wyjaśnił.

Gmina Gowarczów będzie realizować dwuletni projekt "Moja szkoła - moją szansą", z którego skorzysta 210 uczniów dwóch szkół podstawowych i gimnazjum. Będą oni ponadprogramowo uczyć się angielskiego, niemieckiego i matematyki, otrzymają za darmo podręczniki, testy oraz zestawy ćwiczeń i przyrządów geometrycznych. Wyróżniający się w nauce wyjadą w nagrodę na 10-dniowy obóz językowy. Na urzeczywistnienie tych zamierzeń szkoła otrzyma prawie 400 tys. zł.

Z kolei w Złotej - w ramach projektu "Gimnazjum równych szans" - 80 uczniów na dodatkowym kursie angielskiego pozna zwyczaje i tradycje Wlk. Brytanii, USA, Kanady i Australii, spotka się z native speakerem i weźmie udział w olimpiadzie językowej. Zainteresowani nowymi technologiami i dziennikarstwem będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach multimedialnych i redagować gazetkę szkolną. Pomyślano też o kulturze fizycznej - zajęciach aerobiku, fitness, ćwiczeniach w siłowni, treningach piłki ręcznej, unihokeja i futbolu halowego. Przeznaczy się na to łącznie ponad 270 tys. zł.

Świętokrzyskie otrzyma w latach 2007-2013 z UE 317,5 mln euro na realizację projektów w ramach programu Kapitał Ludzki. W wyniku konkursów ogłoszonych w roku 2008 i 2009 dofinansowanych zostało kwotą prawie 35 mln zł ponad sto rozmaitych przedsięwzięć, adresowanych do ponad 26 tys. uczniów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.