PARTNER PORTALU
  • BGK

17 mln zł z UE dla Pomorza

  • AZA    7 września 2010 - 21:19

Jutro (w środę 8 września) zarząd województwa pomorskiego podpisze kolejnych 6 umów dotyczących projektów realizowanych w ramach RPO WP. Łączna suma dofinansowania wyniesie ponad 17 mln zł.
Na liście podmiotów, które otrzymały unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 znalazły się tym razem 2 gminy: Kaliska i Stężyca, Przechlewskie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych, Zakład Energetyki Cieplnej „KOSPEC” Spółka z o.o. z Kościerzyny, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Prabutach.

Najwyższe unijne dofinansowanie w wysokości ponad 4 mln zł otrzyma Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku, która za sumę prawie 6 mln zł zrealizuje „Kompleksowy Program Rozwoju Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej - utworzenie Centrum Aktywności Twórczej w Ustce”.

W jego ramach, do grudnia 2011 roku, obiekt dziedzictwa kulturowego jakim jest Bałtycka Galeria Sztuki, przygotowany zostanie do pełnienia funkcji nowoczesnego centrum sztuki współczesnej. Dzięki przebudowie i licznym pracom konserwatorskim Centrum podniesie jakość oferty turystycznej północno – zachodniej części Pomorza, a mieszkańcom tych terenów zapewni dostęp do sztuki.

Kolejny beneficjent – gmina Kaliska, otrzyma również ponad 4 mln zł - wartość całej inwestycji to ponad 9 mln zł. Przeznaczy je na budowę sieci kanalizacyjnej, rozbudowę i przebudowę sieci wodociągowej dla miejscowości Piece i Frank wraz z przebudową gminnej oczyszczalni ścieków w Kaliskach. Dzięki realizacji projektu mieszkańcom terenów gminy zapewniony zostanie równy dostęp do infrastruktury gospodarki wodno-ściekowej, której długość przekroczy 21 km.

Dodatkowo, Szpital Specjalistyczny w Prabutach otrzyma ponad 2 mln zł, wartość projektu – prawie 3 mln zł. Sumę przeznaczy na remont oraz zakup aparatury i sprzętu. Już pod koniec przyszłego roku jakości usług medycznych świadczonych przez szpital poprawi się  poprzez lepszy dostęp pacjentów do pracowni RTG, TK i USG.

Według najnowszego rankingu, opublikowanego w dzienniku „Rzeczpospolita” (wyd. z 9 sierpnia 2010 r.), województwo pomorskie znajduje się obecnie na pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o umowy zawarte w ramach RPO oraz w pierwszej piątce regionów, jeśli chodzi o już zatwierdzone wydatki z RPO. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.