PARTNER PORTALU
  • BGK

173 mln zł ekstra dla regionu

  • AZA    4 maja 2011 - 20:24

Ponad 313 mln zł pozostało do zagospodarowania w ramach Świętokrzyskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Większą część tej sumy – ok. 173 mln zł stanowią środki, które region otrzyma z „Krajowej Rezerwy Wykonania” i „Dostosowania Technicznego”.
Region świętokrzyski dzięki sprawnemu wydatkowaniu środków i rozliczaniu inwestycji sięgnął po dodatkowe pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania. Walczyły o nie wszystkie polskie województwa. Świętokrzyskie z rozliczeniem unijnych pieniędzy na poziomie 29,6 % znalazło się na ósmym miejscu w kraju, w związku z czym otrzyma 33,5 mln euro, co daje około 133 mln zł. Doliczając do tego kolejne 40 mln zł z działu tzw. „wsparcia technicznego”, do dyspozycji będzie ponad 173 mln zł.

- Dodatkowe fundusze zamierzamy przeznaczyć na inwestycje w obszarze innowacyjności, rozwoju bazy dydaktyczno-naukowej uczelni wyższych, tworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych oraz rozbudowę infrastruktury: komunikacyjnej, ochrony środowiska i energetycznej – wylicza marszałek Adam Jarubas. – Do wykorzystania mamy ponadto 103 mln zł w obszarze przedsiębiorczości, z czego m.in. 20 mln zł chcemy przekazać na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców, a 50 mln zł trafi do instytucji otoczenia biznesu – dodaje marszałek.

Od początku uruchomienia Programu do chwili obecnej ogłoszono 38 konkursów, dotyczących m.in. infrastruktury: informatycznej, turystycznej, drogowej, ochrony zdrowia oraz rewitalizacji. Podpisano 892 umowy o dofinansowanie projektów. Najwięcej umów zawarto na rozwój przedsiębiorczości - 435 umów, w tym 422 umowy na bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych
i średnich przedsiębiorstw.

W wyniku zrealizowanych projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013: utworzono ponad 660 miejsc pracy, wybudowano prawie 27 km dróg gminnych, zmodernizowano około 125 km dróg, powstało prawie 4 km ścieżek rowerowych, zmodernizowano ponad 26 km oraz wybudowano ponad 91 km sieci wodociągowej.

Około 11 ha poddano rewitalizacji, co znacząco poprawiło wizerunek miast i miasteczek w województwie. Zakończono również realizację 20 projektów z zakresu infrastruktury edukacyjnej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.