PARTNER PORTALU
  • BGK

18,7 mln euro dla Mazowsza

  • PAP    27 stycznia 2011 - 19:35
18,7 mln euro dla Mazowsza

18,7 mln euro trafi na Mazowsze w ramach podziału 512 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania - poinformowała w czwartek w komunikacie Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Krajowa Rezerwa Wykonania to 512 mln euro, które resort rozwoju regionalnego przeznaczył do podziału między województwa, które najskuteczniej pozyskują fundusze unijne. Dodatkowe środki do podziału między najlepszych miały zmotywować regiony.

Ministerstwo podzieliło pieniądze między wszystkie województwa, bo wszystkie spełniły odpowiednie kryteria we wdrażaniu regionalnych programów operacyjnych (RPO). Do końca grudnia 2010 r. regiony miały wydać i rozliczyć na szczeblu Komisji Europejskiej przynajmniej 20 proc. środków unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Jak wynika z danych resortu, najwięcej pieniędzy - 54 mln euro - otrzymają województwa: opolskie, lubuskie (51,2 mln euro) i wielkopolskie (48,2 mln euro). Najmniej trafi do województw śląskiego (9,8 mln euro), zachodniopomorskiego (12,8 mln euro) i dolnośląskiego (15,7 mln euro). Mazowsze dostanie 18,7 mln euro.

Cytowany w komunikacie wicemarszałek Marcin Kierwiński odpowiedzialny za wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego na Mazowszu zapowiedział, że dodatkowe pieniądze dla województwa mazowieckiego to dobra wiadomość dla beneficjentów programu. "18,7 mln euro to kwota, która pozwoli wesprzeć sektor przedsiębiorczości, ochronę środowiska, energetykę lub infrastrukturę drogową" - stwierdził.

Na początku 2010 r. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wyrażali wątpliwości, czy Mazowsze będzie uczestniczyć w podziale Krajowej Rezerwy Wykonania, bo wykorzystanie pieniędzy unijnych w tym województwie było na tle innych regionów małe. Jednak w drugiej połowie ubiegłego roku wykorzystanie środków na Mazowszu nabrało tempa. Jak poinformowano w komunikacie, rekordowym miesiącem był wrzesień, w którym wydano 302 mln zł, a w październiku kolejne 264 mln zł.

Pula unijnych pieniędzy, jaką dysponuje w latach 2007-2013 Mazowsze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego to 1,8 mld euro. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.