PARTNER PORTALU
  • BGK

19,6 mln euro na rewitalizację EC 1 w Łodzi

  • wnp.pl    2 września 2013 - 10:59
19,6 mln euro na rewitalizację EC 1 w Łodzi

Komisja Europejska zatwierdziła 19,6 mln euro dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na rewitalizację starej elektrociepłowni EC 1 w Łodzi.
W budynkach, mających wielką wartość architektoniczną i historyczną, powstaną siedziby Centrum Sztuki Filmowej z galerią, teatrem, biblioteką i centrum handlowo-gastronomicznym oraz Centrum Nauki i Techniki.

- Ten projekt to dobry przykład rewitalizacji zdegradowanych terenów, która jest jednym z głównych priorytetów unijnej polityki miejskiej. Da impuls do rozwoju regionu, bo pociągnie za sobą kolejne inwestycje i zwiększy atrakcyjność tego obszaru. Z nowych obiektów kulturalnych i artystycznych skorzystają również mieszkańcy - powiedział Johannes Hahn, unijny komisarz ds. polityki regionalnej.

Łódzka inwestycja będzie służyć nie tylko artystom, naukowcom i ludziom techniki, ale też uczniom i studentom, dla których organizowane będą specjalne szlaki i wycieczki tematyczne. Dzięki niej zachowane zostaną architektonicznie cenne budynki, co podniesie również atrakcyjność miasta. Projekt ma zostać ukończony przed końcem 2013 r. Oczekuje się, że w powstanie dzięki niemu 165 nowych miejsc pracy.

Inwestycja jest finansowana z Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w ramach priorytetu „Odnowa obszarów miejskich". Unia Europejska za pośrednictwem EFRR pokryje 19,6 mln euro z całkowitego kosztu projektu wynoszącego 53,5 mln euro.

Rewitalizacja łódzkiej elektrociepłowni należy do tzw. dużych projektów, czyli przedsięwzięć o wartości przekraczającej 50 mln euro (z VAT). Duże projekty są zatwierdzane bezpośrednio przez Komisję Europejską w drodze specjalnych decyzji, podczas gdy finansowanie mniejszych inwestycji zatwierdza się na szczeblu krajowym lub regionalnym.

Caly artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.