19,6 mln euro na rewitalizację EC 1 w Łodzi

Komisja Europejska zatwierdziła 19,6 mln euro dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na rewitalizację starej elektrociepłowni EC 1 w Łodzi.
19,6 mln euro na rewitalizację EC 1 w Łodzi

W budynkach, mających wielką wartość architektoniczną i historyczną, powstaną siedziby Centrum Sztuki Filmowej z galerią, teatrem, biblioteką i centrum handlowo-gastronomicznym oraz Centrum Nauki i Techniki.

- Ten projekt to dobry przykład rewitalizacji zdegradowanych terenów, która jest jednym z głównych priorytetów unijnej polityki miejskiej. Da impuls do rozwoju regionu, bo pociągnie za sobą kolejne inwestycje i zwiększy atrakcyjność tego obszaru. Z nowych obiektów kulturalnych i artystycznych skorzystają również mieszkańcy - powiedział Johannes Hahn, unijny komisarz ds. polityki regionalnej.

Łódzka inwestycja będzie służyć nie tylko artystom, naukowcom i ludziom techniki, ale też uczniom i studentom, dla których organizowane będą specjalne szlaki i wycieczki tematyczne. Dzięki niej zachowane zostaną architektonicznie cenne budynki, co podniesie również atrakcyjność miasta. Projekt ma zostać ukończony przed końcem 2013 r. Oczekuje się, że w powstanie dzięki niemu 165 nowych miejsc pracy.

Inwestycja jest finansowana z Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w ramach priorytetu „Odnowa obszarów miejskich". Unia Europejska za pośrednictwem EFRR pokryje 19,6 mln euro z całkowitego kosztu projektu wynoszącego 53,5 mln euro.

Rewitalizacja łódzkiej elektrociepłowni należy do tzw. dużych projektów, czyli przedsięwzięć o wartości przekraczającej 50 mln euro (z VAT). Duże projekty są zatwierdzane bezpośrednio przez Komisję Europejską w drodze specjalnych decyzji, podczas gdy finansowanie mniejszych inwestycji zatwierdza się na szczeblu krajowym lub regionalnym.

Caly artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE