PARTNER PORTALU
  • BGK

190 mln zł unijnych dotacji w ramach RPO

  • PAP    23 lipca 2010 - 13:36

Decyzje w sprawie przyznania ponad 190 mln zł unijnego dofinansowania na inwestycje na Pomorzu odebrało w piątek w Gdańsku ośmiu beneficjentów. Najwięcej - aż 117 mln zł - otrzyma PKP na modernizację linii kolejowej Gdynia - Kościerzyna.
Decyzje o przyznaniu dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2007-2013 wręczyła beneficjentom w piątek w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Największym wśród ośmiu przedsięwzięć, które otrzymają wsparcie ze środków unijnych jest projekt modernizacji liczącej 82 kilometry długości linii kolejowej Gdynia - Kościerzyna. Wartość całej inwestycji oceniono na ponad 202 mln zł, z czego Unia dołoży 117 mln zł.

Projekt zakłada naprawę torów wzdłuż całej linii, wyprofilowanie ich przebiegu (głównie korektę łuków), remont jednego mostu i dziesięciu wiaduktów a także modernizację 15 stacji i przystanków osobowych.

Jak poinformował w piątek dziennikarzy Dariusz Kaczyński z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., prace mają ruszyć w przyszłym roku i potrwają ok. dwóch lat. Kaczyński dodał, że modernizacja poprawi zarówno komfort jazdy, jak i przyczyni się do skrócenia czasu podróży na trasie Gdynia-Kościerzyna z ok. 90 do ok. 70 minut.

Poza PKP w piątek decyzje o przyznaniu dofinansowania wręczono także siedmiu innym beneficjentom. Ponad 43 mln zł (wartość całej inwestycji to niemal 60 mln zł) otrzyma samorząd województwa pomorskiego na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 218 (na odcinku Chwaszczyno - Koleczkowo) stanowiącej dojazd do Trójmiasta.

Samorząd województwa otrzyma również dofinansowanie w wysokości ponad 15 mln zł (wartość całej inwestycji to ponad 21 mln zł) na budowę obwodnicy Skórcza, stanowiącej element dojazdu do autostrady A1.

Ponad 4 mln zł otrzyma Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku na przebudowę (w tym prace konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne) oraz wyposażenie trzech zarządzanych przez nią obiektów w Słupsku oraz Ustce. 0,7 mln zł wesprze przebudowę sieci cieplnej w miejscowości Prabuty. Ponad 3,5 mln zł na uzbrojenie pod inwestycje gospodarcze terenu o powierzchni 18 ha otrzyma gmina Gniewino.

Z kolei gmina Kaliska dostanie 2,8 mln zł na budowę sali sportowej, a gmina Brusy - ponad 3,2 mln zł na rewitalizację historycznego układu przestrzennego wsi Męcikał.

Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 to najważniejszy dla regionu program unijnego dofinansowania. Tylko dzięki niemu na nowe inwestycje wykorzystanych zostanie 850 mln euro.( Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.