PARTNER PORTALU
  • BGK

2,5 mld euro dla województwa śląskiego

  • EM    20 listopada 2013 - 20:06
2,5 mld euro dla województwa śląskiego

Parlament Europejski przyjął dzisiaj dwa raporty, których sprawozdawcą był europoseł Jan Olbrycht (PO), członek komisji rozwoju regionalnego i komisji budżetowej PE.
Pierwszy z nich dotyczył nowelizacji rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). EFRR to największy fundusz unijny, którego budżet na następne 7 lat wyniesie ponad 180 miliardów euro. Z tej kwoty prawie 36 mld euro przypadnie Polsce. 
 
Mimo, że wieloletni budżet unijny został zmniejszony, to Polska i tak jest największym beneficjentem funduszy unijnych i jako jedyny kraj otrzyma ich więcej niż w obecnej siedmiolatce. Żaden kraj w historii Unii Europejski nie otrzymał tak dużo pieniędzy w ciągu siedmiu lat. Oznacza to również, że więcej środków trafi m.in. do regionalnych programów operacyjnych. Na przykład: według szacunków, do RPO Województwa Śląskiego trafi z EFRR ok. 2,5 mld euro, tj. niemal o połowę więcej niż w latach 2007-13, kiedy wsparcie z tego funduszu wyniosło 1,74 mld euro.      
  
Zdaniem Jana Olbrychta: "Nowy Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to unowocześnione narzędzie, które jest dobrą odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby Europy. Oferuje regionom szeroki wachlarz możliwych inwestycji i nowe podejście do rozwoju miast. Wymusza koncentrację środków unijnych na kilku obszarach tematycznych, ale zapewnia przy tym należytą elastyczność, która umożliwi regionom dostosowanie inwestycji do ich specyficznej sytuacji i potrzeb". Środki EFRR przeznaczone będą na inwestycje i budowę infrastruktury w całej Europie. Obejmie to takie dziedziny, jak transport, technologie informacyjne i komunikacyjne, innowacyjność i badania, energooszczędność, rozwój przedsiębiorczości, ochrona środowiska i edukacja.

"Oprócz infrastruktury EFRR wesprze także rozwój małych i średnich przedsiębiorstw i przyczyni się tym samym do tworzenia miejsc pracy. Będzie uzupełniał ponadto 'miękkie' inwestycje w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego o inwestycje infrastrukturalne w dziedzinach walki z ubóstwem i wyłączeniem społecznym oraz walki z bezrobociem" - dodał europoseł.  
  
Według nowych zasad, państwa członkowskie będą musiały skoncentrować większość środków z EFRR na wybranych obszarach tematycznych, do których należą: badania, innowacje i rozwój technologiczny, technologie informacyjne i komunikacyjne, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ograniczenie tzw. niskiej emisji. Rządy będą musiały przeznaczyć ponadto co najmniej 5% środków z EFRR na projekty pilotażowe w miastach. EFRR wspierać będzie także działania innowacyjne w ramach zrównoważonego rozwoju miast, na które przeznaczono 300 milionów euro.  
  
Z budżetu EFRR, który w następnych 7 latach wyniesie ponad 180 miliardów euro, prawie 36 mld euro przypadnie Polsce. "Kończy się czas przygotowań a zaczyna czas działania. Przekazujemy pałeczkę z Parlamentu Europejskiego do Polski. Przyjęcie rozporządzeń otwiera drogę do zakończenia procesu programowania: określenia i podpisania umowy partnerskiej oraz decyzji dotyczących kształtu wszystkich polskich programów operacyjnych. Istotnym elementem nowej polityki spójności będzie wsparcie dla miast. Działania w nich będą wspomagane w szczególności z EFRR. To dla nich duża szansa na rozwój, ale także testowanie innowacyjnych rozwiązań" - stwierdził poseł Olbrycht.  
  
Parlament Europejski przyjął dziś również raport Jana Olbrychta, dotyczący zmiany tzw. rozporządzenia ogólnego dla funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności na lata 2007-13. Tym samym Europarlament przyznał w bieżącym roku dodatkowe środki Francji, Hiszpanii i Włochom w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na wsparcie walki z bezrobociem, szczególnie wśród młodzieży. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • obywatel, 2013-11-21 09:44:35

    bzdury opowiadasz laiku:) Pozdrawiam w dniu Życzliwości
  • ślązak, 2013-11-20 21:02:28

    to rzeczywiście sukces najbogatsze mazowsze weźmie tylko 3,7 mld euro (wg struzika jeszcze 2 mld w innych programach = 5,7 mld) a najbiedniejsze woj. śląskie aż 2,7 mld euro (oczywiście rząd podrzuci zaraz staystykę, że na 1 metr kwadratowy śląskie dostało najwięcej pieniędzy z unii i pójdzie to w ś...wiat "śląsk wzbogaca się kosztem warszawki" i odbiorą nam jeszcze 1 mld  rozwiń