PARTNER PORTALU
  • BGK

2,8 mln z UE na rozwój podlaskich wsi

  • PAP    31 maja 2013 - 12:45
2,8 mln z UE na rozwój podlaskich wsi

Ponad 2,8 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej mogą otrzymać m.in. gminy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne na projekty związane z rozwojem wsi w województwie podlaskim. W piątek ruszył nabór wniosków w czterech konkursach.
Konkursy organizuje Lokalna Grupa Działania (LGD) Szlak Tatarski, która działa w pięciu gminach: Sokółce, Szudziałowie, Krynkach, Sidrze i Kuźnicy.

Dofinansowanie można otrzymać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. W piątek ogłoszono cztery konkursy: dot. większych inwestycji, ws. poprawy jakości życia na wsi, skierowany do osób odchodzących z rolnictwa, a także przewidujący tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Wnioski można składać do 24 czerwca.

Jak poinformowała Aneta Popławska z LGD Szlak Tatarski, są to prawdopodobnie ostatnie konkursy, kolejne będą ogłaszane, gdy znajdą się oszczędności z poprzednich.

W konkursie na odnowę i rozwój wsi do podziału jest ponad 1,3 mln zł. Wnioski mogą składać m.in. gminy, instytucje kultury, kościoły i gminy wyznaniowe oraz organizacje pożytku publicznego. Unijna dotacja pokryje 80 proc. kosztów, maksymalnie można otrzymać 500 tys. zł dofinansowania. Projekty mogą dotyczyć m.in. budowy obiektów sportowych, wyposażenia świetlic i placów zabaw oraz restauracji zabytków.

Budżet konkursu na tzw. małe projekty wynosi ponad 630 tys. zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe.

Popławska powiedziała, że wnioski mogą dot. podnoszenia jakości życia na wsi poprzez organizację szkoleń i warsztatów czy promocję lokalnej twórczości i przedsiębiorczości. Mogą być to także projekty, które przysłużą się rozwojowi turystyki, np. poprzez utworzenie punktu informacji turystycznej, wybudowanie wiaty w gospodarstwie agroturystycznym czy wydanie promocyjnych folderów. Unijna dotacja wynosi 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, maksymalnie można otrzymać 50 tys. zł na jeden projekt.

Na konkurs skierowany do osób odchodzących z rolnictwa przeznaczono blisko 400 tys. zł. Popławska wyjaśniła, że wnioski mogą składać rolnicy ubezpieczeni w KRUS, którzy chcą rozpocząć działalność nierolniczą.

Pieniądze można otrzymać np. na zakup maszyn, modernizację i przystosowanie budynku pod nową działalność, np. na sklep spożywczy, agroturystykę, salon fryzjerski czy kosmetyczny. Szansę na dofinansowanie mają też projekty dot. wytwarzania produktów energetycznych z biomasy. Unijna dotacja pokryje 50 proc. kosztów inwestycji, przy czym na projekty związane z wytwarzaniem biogazu maksymalne dofinansowanie wynosi 500 tys. zł, a na pozostałe wnioski 100 tys. zł.

Natomiast w konkursie na tworzenie mikroprzedsiębiorstw do podziału jest ponad 480 tys. zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne. Popławska powiedziała, że pieniądze można zdobyć na zakup maszyn czy poprawienie infrastruktury, ale warunkiem ich otrzymania jest utworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy. Dofinansowanie wynosi 50 proc. kosztów, można otrzymać od 100 do 300 tys. zł w zależności od liczby nowych miejsc pracy (jedno miejsce to dofinansowanie 100 tys. zł, maksymalnie można utworzyć trzy miejsca pracy).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.