PARTNER PORTALU
  • BGK

20 miast i gmin dostało pieniądze na rewitalizację

  • MIW    21 marca 2016 - 16:50
20 miast i gmin dostało pieniądze na rewitalizację
Na wsparcie 20 miast i gmin resort przeznaczy blisko 43,7 mln zł. (Fot. : www.men.gov.pl).

• Pieniądze pomogą w przygotowaniu modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji.
• Ministerstwo ma nadzieję, że z tej wiedzy skorzystają także inne polskie miasta. 
• Największe wsparcie otrzyma Warszawa na działania na Pradze Północ.
Ministerstwo Rozwoju wybrało 20 miast i gmin, które otrzymają dofinansowanie na przygotowanie gminnych programów rewitalizacji. W sumie resort przeznaczy na ten cel blisko 43,7 mln zł.
Szczęśliwa 20-tka została wybrana w II etapie konkursu na „Modelową Rewitalizację Miast”. Zakwalifikowało się do niego 57 projektów z całej Polski.

Największe wsparcie (4,17 ml zł) otrzyma Warszawa, która zgłosiła projekt „Rewitalizacja - wspólna sprawa”. Jego celem jest „ożywienie gospodarcze i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej, tworzenie i wspieranie Lokalnych Systemów Wsparcia dostosowanych do potrzeb rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz organizacja atrakcyjnych przestrzeni publicznych” na Pradze Północ. Najmniejsza kwota (575 tys. zł) trafi z kolei do Milicza (woj. dolnośląskie) na projekt „Milicz odnowa – wielowymiarowy program rewitalizacji miasta Milicz”.

Jak podkreśla resort konkurs miał na celu wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów oraz modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji, z których będą mogły korzystać także inne samorządy. Oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego oraz ożywienia gospodarczego.

- Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miasta – powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym miasta w odniesieniu do jego obszarów problemowych – podkreśla Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju.

- Zależy nam na tym, aby pomoc resortu rozwoju służyła nie tylko przygotowaniu doskonałych modeli rewitalizacji w wybranych 20 miastach, ale doświadczenie, wiedza i innowacyjność tych miast ma jak najlepiej służyć wszystkim gminom w Polsce, które podejmują wyzwanie prawdziwej rewitalizacji – dodaje Chorąży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Panna Rewitalizacja, 2016-03-21 18:07:29

    Konkurs przewidywał do wydania 70 mln złotych. Wybrano projekty na ok. 43 ml. Co z resztą pieniędzy? Może zwiększyć grupę beneficjentów?